Výstava v Litoměřicích ukazuje dobové sklo ve službách politiky

  11:04
Do uměleckých předmětů se někdy promítala a stále promítá i politika jejich donátora nebo myšlenkové přesvědčení autora. A právě takto pojatá umělecká díla představuje nová výstava nazvaná Sklo ve službách politiky, kterou otevřelo Oblastní muzeum v Litoměřicích.

Artefakty ze skla provádějí českou historií od dob Rakouska-Uherska až po rok 1989. | foto: Sklářské muzeum Nový Bor

„Jak název napovídá, k vidění jsou především artefakty ze skla, které provází českou a československou historií od Rakouska-Uherska v čele s císařem Františkem Josefem I. až po novodobý návrat k demokracii v roce 1989 reprezentovaný Václavem Havlem,“ říká kurátorka výstavy Daniela Linková.

Každý z vystavených předmětů je podle jejích slov typický dobovými politickými konotacemi i svým individuálním příběhem. 

Výstava právě i tyto příběhy jednotlivých děl přibližuje. Návštěvníci si mohou prohlédnout například dvojici předmětů, jejichž cesty se po mnoha letech na této výstavě opět spojily. 

„První z nich je dar pro císaře Františka Josefa I., talíř s jeho podobiznou, zhotovený originální technikou síťového brusu. Druhým jsou zlaté hodinky, které císař věnoval zručnému rytci jako poděkování,“ přibližuje Linková jeden ze zajímavých osudů exponátů.

V expozici nechybějí ani práce jednoho z nejznámějších českých sklářských výtvarníků Stanislava Libenského nebo světoznámého designéra Bořka Šípka. 

„Výstava je připomínkou letošního osmičkového roku a současně zamyšlením - nad řemeslným umem našich předků a slávou našeho skla, nad traumaty, jež jsme jako lidstvo i jako národ přestáli, ale i nad tím, kam se naše společnost ubírá nyní,“ podotýká Eliška Vavříčková, kurátorka Sklářského muzea v Novém Boru, které umělecké předměty zapůjčilo.

Výstava bude v Litoměřicích k vidění až do 24. března.