Básník Mácha se opět vrátil na Bezděz, je tam ve dvanácti podobách

  8:20
Karel Hynek Mácha byl na Bezdězu za svůj krátký život šestkrát. Teď je tam znovu a ve dvanácti podobách. Královský hrad nad Máchovým jezerem totiž zdobí výstava Karel Hynek, pomníky — sochy — náhrobky.

Máchův pomník v Doksech ve skutečnosti. Na Bezdězu je jeho podoba na grafickém listu. | foto: archiv Města Doksy

„Můžete ji vidět pod střechou Purkrabského paláce. Jde o díla předních českých výtvarníků. Soubor grafických listů nám zapůjčilo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě,“ říká kastelán na Bezdězu Kamil Seidl. „Výstava potrvá až do konce července.“

Sochy a pomníky Karla Hynka Máchy se v minulosti dostávaly velmi často na pohlednice. Zhusta se na nich objevoval i Máchův pomník na Petříně v parku na Nebozízku. V letech 1910—12 ho vytvořili sochař Josef Václav Myslbek a architekt Antonín Balšánek. Stojí nedaleko od Máchova rodného domu U Bílého orla na Újezdě. 

Máchova socha na Petříně symbolizuje věčné mládí a lásku. Pomník z leštěné žuly tvoří bronzová socha básníka s kyticí šeříku. Mácha se opírá o pult ve tvaru mostního oblouku a u nohou má vavřínový věnec se vstupním veršem legendární básně Máj.

Inspiraci pro ni našel Mácha při jedné ze svých návštěv kraje pod Bezdězem, kde slyšel v krčmě starý příběh o kruté otcovraždě. Královský hrad pak Mácha zachytil ve své povídce Večer na Bezdězu. Máchův pomník na Petříně pronikl na pohlednici zpracované podle akvarelu malíře Václava Jansy. Vydal ji nakladatel F. J. Jedlička.

Pomník poety svrhli do jezera

V Litoměřicích, kde Mácha pracoval jako koncipient v advokátní kanceláři, se konaly v roce 1936 připomínky 100. výročí Máchova úmrtí. Mimo jiné tehdy v Litoměřicích odhalili sochu Máchy od Václava Blažka. Také ji zachycuje výstava na Bezdězu.

Výstava neopomíjí ani básníkův pomník z roku 1936 na Jarmilině skále nad současným Máchovým jezerem. Třímetrový pomník ze sliveneckého růžového mramoru vytvořil akademický sochař Leonard Rotter. Po obsazení Sudet v roce 1938 svrhli nacisté pomník do Máchova jezera. Nyní se nachází na Hůrce v Bělé pod Bezdězem.

Pomník Karla Hynka Máchy stojí také v Doksech a na Bezdězu ho připomíná jeden z grafických listů. Pomník u školy v Doksech odhalili 29. května 1960. Na slavnost přijeli František Hrubín, Marie Majerová a další čeští spisovatelé a básníci. Škola tehdy obdržela název Karla Hynka Máchy.

Kromě máchovské výstavy láká Bezděz na nový model hradu. „Má rozměry asi sto na šedesát centimetrů. Pochází z dílny firmy Dvořák Systems a autorem je Vojtěch Novák,“ prozrazuje kastelán Seidl. „Model zachycuje Bezděz ve třináctém století.“ Bezděz obohatil své expozice o archeologické nálezy z kleneb Manského paláce. Ukazuje rovněž mučicí nástroje, repliku královského trůnu a velké ručně malované šlechtické erby svázané s majiteli hradu.