V Roudnici připomínají založení Národního divadla výstavou děl mistrů

  9:46
Vyzvednutí základního kamene z hory Říp v roce 1868 pro pražské Národní divadlo je základním motivem nové výstavy Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Expozice s názvem Národ sobě představuje umělecká díla spjatá s výzdobou zlaté kapličky i obrazy znázorňující památnou horu Říp.

Josef Mánes: Prapor Jednoty Říp v Roudnici nad Labem (originál rubové strany praporu) 1863-1864 | foto: archiv Galerie hlavního města Prahy

„Ústředním exponátem je prapor Josefa Mánesa zhotovený roku 1864 pro Zpěvácký spolek Říp, jehož členové základní kámen doprovázeli do Prahy. Na výstavě jsou ale k vidění i další slavná Mánesova díla,“ sdělila kurátorka Alena Potůčková.

Expozice představuje stěžejní projekt galerie pro tento rok, který je připomínkou 150 let od začátku stavby Národního divadla. 

„Jeho vybudování bylo nejvýraznějším projektem obrozeneckého hnutí, který zasáhl všechny vrstvy obyvatelstva. Na umělecké výzdobě se podílela skupina významných malířů a sochařů,“ dodala Potůčková.

Základní kámen z hory Říp byl vyzvednut 11. května 1868. Jeho následná cesta a slavnostní předání v Praze, se stalo jednou z nejvýznamnějších událostí 19. století v dějinách Podřipska. 

„Zúčastnila se jí i řada předních osobností regionu v čele s Ervínem Špindlerem, Václavem Kratochvílem a Augustem Švagrovským,“ popisuje kurátorka.

Říp pohledem umělců

„Tato národně-politická manifestace byla vrcholným aktem dokládajícím úzký vztah českého národního hnutí ke krajinným symbolům, přičemž roli ústředního objektu zájmu zde sehrál právě kámen z památného Řípu,“ vysvětluje Potůčková.

Výstava Národ sobě nejen tuto slavnou událost připomíná v dobovém kontextu a horu Říp ukazuje pohledem řady umělců, ale představuje i malby Julia Mařáka, Vojtěcha Hynaise a Františka Ženíška spjaté s výzdobou Národního divadla.

Výstava potrvá do 9. září.