Děčínské muzeum představuje nevšední sklářské fantazie a skleněné sny

  8:08
V děčínském muzeu je nyní k vidění více než tři desítky skleněných děl různých tvarů i barev, jež vytvořilo šest umělců z Česka i ze zahraničí. Jsou součástí výstavy nazvané 6 vizí skla.

Jedním ze šesti umělců, kteří právě vystavují svá díla v děčínském muzeu, je Tinne Vroonenová z Belgie. Tinne Wroonen - Mořské šaty | foto: Muzeum Děčín

„Autorem expozice 6 vizí skla (jinak také 6 pohledů na zpracování skla) je jeden z vystavujících – Petr Stacho. Jde o sklářského výtvarníka, malíře a pedagoga na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově,“ sdělila kurátorka děčínského muzea Jolana Horáková.

„On sám si pak vybral skláře, které zná osobně ze své pedagogické praxe v zahraničí nebo oni sami navštívili sklářskou školu v Kamenickém Šenově. Čtyři z nich jsou též sklářskými pedagogy,“ poznamenala kurátorka.

Návštěvníci tak mohou obdivovat díla polské sklářské výtvarnice Agnieszky Lesniak Banasiakové, která se ve své tvorbě inspiruje monumentální architekturou.

„Dále jde o Tinne Vroonenovou, belgickou umělkyni známou především kombinací ručního papíru a rytého skla, Ioanu Steleovou, uznávanou rumunskou umělkyni, která vytvořila inovativní způsob využití rytého skla, čímž dala této tradiční technice zcela nový smysl,“ přiblížila účastníky výstavy dokumentátorka muzea Eva Staňková.

Šestici uzavírá mladý turecký sklářský výtvarník Ibrahim Erdogan, který je znám jako autor designového užitkového skla, a Patrick Roth, který se řadí k nejuznávanějším rakouským umělcům – sklářům, již se podle Šrámkové pohybují na tenké hranici mezi uměním, řemeslem a designem.

Pět muzejních místností zaplnilo tavené, broušené, foukané, ryté sklo a různě kombinované techniky, skleněné plastiky nebo zcela současné moderní instalace.

„Každý z výtvarníků má zcela odlišný přístup ke sklu a tím je expozice velice rozmanitá a osloví každého návštěvníka,“ zmínila Horáková.

Výstava potrvá v děčínském muzeu do 31. května.