Vosková výstava ukazuje lidské anomálie, chlupatého muže i ženu-tučňáka

  9:14
Vlčí člověk, muž s druhou tváří na temeni hlavy nebo siamská dvojčata. I takové kuriozity jsou k vidění v pasáži Slávie na náměstí Republiky v Plzni. Začala tam totiž výstava voskových figurín nazvaná Lidé z vosku. Postavy jsou vytvořené podle skutečných lidí.

Voskové figuríny, které jsou až do konce března k vidění v Plzni, byly vytvořené podle skutečných lidí. Ti měli určité anomálie. (11. 3. 2019) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Expozice představuje postavy z historie, které byly poznamenány nějakou deformací. Do Plzně se přesunula z Klatov.

„Výstava pochází z Petrohradského muzea, které před lety vyhořelo a zachránilo se jen několik málo figurín, které byly v tu dobu mimo budovu,“ říká Stanislav Sekyra ze společnosti, která výstavu organizuje.

Postavy byly vytvořené podle skutečných lidí a na základě fotografií a modelů z různých muzeí po celém světě.

Spatřit je možné například zpodobnění Fjodora Jevticheva, muže, který trpěl nadměrným ochlupením po celém těle, Johnnyho Ecka vážícího 610 kilogramů a madame Mignon, ženy-tučňáka.

Lidé z vosku

Ta trpěla zvláštní vadou, měla srostlé všechny prsty, a ještě k tomu jí chyběly stehenní kosti a část lýtkových kostí.

Nechybí ani dva páry siamských dvojčat. První z nich jsou Giacomo a Giovanni Battista Tocci, kteří na přelomu 19. a 20. století vystupovali v berlínské cirkusové show. Ti žili neustále vedle sebe.

U Lazaruse a Joannese Baptisty Colloredových měla vada jinou podobu. Jeden z nich totiž tomu druhému vyrůstal z hrudi.

Autoři figurín použili na jejich výrobu lékařské oční a zubní implantáty a do vosku vpichované pravé lidské vlasy. Figuríny tak působí dokonale živým dojmem. Výstava potrvá do 31. března.