Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšší platy a jasný směr pro školství, shodují se téměř všechny strany

  9:30
Hlavní prioritou pro školství bude po volbách zvyšování mezd učitelů základních a středních škol. Zavázali se k tomu téměř všichni experti jednotlivých stran včerejší debaty České televize.
Učitelka, ilustrační foto

Učitelka, ilustrační foto | foto: MAFRA

Petr Kořenek z ČSSD, jehož strana měla v uplynulých letech resort školství v gesci, řekl, že by strana pokračovala v tom, v čem začala, tedy ve zvyšování platů pro pedagogické, ale i nepedadogické pracovníky. Podle jeho slov lze už nyní těžko sehnat lidi do školství, a to právě kvůli problémovým platům.

Podle slov Jiřího Miholy (KDU-ČSL) je cílem kvalitní, kvalifikovaný a dobře zaplacený učitel. Důraz klade také na to, že je třeba vzhledem k častému střídání ministrů v čele resortu ke všem změnám hledat širší shodu. Podstatný je dlouhodobý výhled a vize.

Také Ivo Vondrák (ANO) postrádá ve školství koncepci. Jako další priority pak vidí i úpravu systému ve prospěch kvality a propojení vzdělávání s praxí na všech úrovních. Podle něj je třeba vrátit se ke Komenskému, škola musí být hrou.

Ivo Pojezný (KSČM) požaduje dostatečně zaplatit učitele, zajistit jim respekt a stabilitu celého resortu. Podle něj je třeba přidat na tarifních platech plošně všem učitelům a potom vytvořit položky, které by zohledňovaly schopnosti jednotlivých učitelů.

Podle Ilony Mauritzové (ODS) je jedním z hlavních pilířů pro směrování školství usilovat o širší shodu nad reformami. Zasadila by se také o snížení byrokracie a zvýšení pravomocí pro ředitele, aby měli větší možnosti učitele motivovat. Děti by do školy měly chodit rády.

Podle Pavla Klímy (TOP 09) je třeba zaměřit se na to, aby se pedagogické fakulty staly pro absolventy středních škol první volbou. Těší se, až budou pedagogické fakulty prestižní volbou pro studenty, zajistily prestižní zaměstnání, zaplacené zaměstnání.

Vyšší platy pro učitele jsou prioritou i u STAN. Podle jejich šéfa Petra Gazdíka je nutné propojit praxi se vzděláním a zřízení speciálního orgánu obsazeného odborníky, kteří by vytvářeli krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé koncepce.

Podle Ondřeje Kolka (Piráti) je třeba učitelům nejen zvyšovat platy, ale zohledňovat i jejich motivaci. Kantoři by měli mít snahu vzdělávat se po celý život a získat tak pestrou paletu postupů ve vzdělávání, ale i v hodnocení.

Strana zelených postrádá vizi, který prý byla na počátku vyspělého vzdělávacího systému ve Finsku. Rádi by, aby učitelé měli nárokové tvůrčí volno.

Michal Šmucra (SPD) si myslí, že školství je strategická položka rozvoje České republiky. Podle něj je třeba, aby tady studenti zůstávali a něco měnili.