Krakonoš zpívá Smetanu, aby se zachránil. Z jeviště zní rock i pop

  12:34
Na tenký led národních skvostů Bedřicha Smetany se odvážil vstoupit ochotnický Divadelní spolek Krakonoš. Herci a muzikanti z Vysokého nad Jizerou provádějí diváky už druhým rokem všemi operami českého hudebního génia.

Představení „Bedřich Smetana: The Greatest Hits“ | foto: archiv DS Krakonoš

Název představení „Bedřich Smetana: The Greatest Hits“ napovídá, že nejde o klasické provedení oper světově uznávaného skladatele. Smetana se Krkonošemi a krajem pod nimi prochází v muzikálové haleně. Jeho árie slyší diváci jako reggae, rock and roll, rockovou baladu nebo pop music.

„Muzikál Bedřich Smetana: The Greates Hits jsme převzali od pražského Divadla ABC, pro které ho napsali Jiří Janků a Petr Svojtka. Hudbu složili Ivan Hlas a Jiří Janouch,“ říká režisérka Marie Trunečková. 

„Když jsem muzikál viděla v Praze, napadlo mě, že bychom si na něj mohli troufnout. V souboru je nás hodně, naši lidi jsou šikovní a hlavně zpěvní. Navíc máme vlastní kapelu,“ podotkla Trunečková.

Smetanovy největší hity vyprávějí o smyšleném divadelním souboru, který se dostane do existenčních problémů. Kvůli záchraně divadla musí bleskově nazkoušet nový kus poskládaný ze všech Smetanových oper. Jenom tak získá štědrý japonský grant. 

„V muzikálu účinkuje dvacet tři našich herců a muzikantů,“ prozrazuje Trunečková.

„Když jsem jim oznámila, pro jaké představení jsem se rozhodla, nastalo ticho. Hodně se báli, že Smetanu nezvládnou. Ale nakonec jsem je přesvědčila. Pomohlo jim, že jsme si v minulosti poradili s muzikálem Malované na skle a hudební retrokomedií Ondřeje Havelky Zločin v Posázavském Pacifiku,“ vypráví režisérka.

Neobvyklé zacházení se Smetanovými operami bývá pro obecenstvo na severu Čech často velkým překvapením.

„Pro toho, kdo přijde na klasického Smetanu, je muzikál ze začátku mořenice. Ale pak se všechno rychle spraví a po půlce představení se baví všichni. Jen od jedné divačky jsme uslyšeli, že jsme Smetanu zneuctili,“ popsala Trunečková.

Smetanovu přeonačenou hudbu hraje vysocká kapela přímo na jevišti. Zní z něj klarinet, klávesy, příčná flétna, basová kytara a bicí. „Kapelníka dělá Adam Bartoň, vystudovaný herec a muzikant,“ prozrazuje Trunečková.

Adam Bartoň ve Vysokém žije se sedmi svými syny. „Každý z nich na něco hraje. Jsme prostě zpěvný kraj,“ doplnila Trunečková.

Se Smetanou vystoupil Krakonoš už sedmnáctkrát a osmnácté představení přidal v neděli 21. dubna. Vysočtí ochotníci cestují s muzikálem i daleko do vnitrozemí. Osmnáctého května se chystá se Smetanou na zájezd do jihomoravských Boleradic. Krakonoš s tímto představením uspěl na divadelní přehlídce v Josefově Dole. 

Vynikající pěvecké party i nadčasové kostýmy

V časopise Amatérská scéna zveřejnil recenzi František Zborník. „Uměleckým vrcholem přehlídky byla bezesporu inscenace s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits v podání Divadelního spolku Krakonoš z Vysokého nad Jizerou,“ uvedl Zborník. 

„Vysočtí mají ve svém středu zkušenou režisérku a především výborně herecky i hudebně vybavené herce a muzikanty. Obě části, činoherní i hudební, se v podání Vysockých prolínají přirozeně, s humorem ... předloha je napsána s vysokým nadhledem, s humorem i úctou k velkému klasikovi české hudby. Stejně tak je předloha inscenována. Vynikající pěvecké party se střídají s činoherními situacemi, jež jsou tu pod šátkem zábavy zároveň i důležitými sděleními o operách jako takových. V josefodolském představení oceňovalo publikum častým potleskem zejména pěvecké výkony sboru i jednotlivců, stejně jako hereckou schopnost být přirozený v stylizované nadsázce,“ píše se v recenzi.

Zborník pochválil i nadčasové kostýmy a výtvarné řešení muzikálu. „Je štěstí mít tak muzikální soubor, najít pro něj adekvátní předlohu a přimět se k všeobecné píli a pracovitosti, aby výsledek vyzníval lehce, neokázale a přirozeně. Klobouk dolů!“ stálo v Amatérské scéně. 

V souboru hrál i držitel Lva

Autorská práva na uvádění „Bedřicha Smetany: The Greatest Hits“ získali vysočtí ochotníci příznačně „za hubičku“. „Pánové Janků a Svojtka jsou grandi a jejich nároky jsou symbolické,“ tvrdí režisérka Trunečková.

Krakonoš připravuje na letošní Vánoce premiéru dalšího kusu, v němž se uplatní muzikálnost herců. Bude to představení Maškaráda aneb Fantom opery. Zahraniční agentura svolila s jeho uvedením za 400 britských liber, tady asi za 16 tisíc korun.

Krakonoš využívá mnohdy všeumělectví svých členů. „Například můj manžel s Josefem Hejralem dělají scénu,“ podotýká Trunečková. „Jako kulisu pro Smetanu vyrobili horolezeckou stěnu místo Čertovy stěny. Díky stolům a dalším rekvizitám na kolech dovedeme rychle měnit scénu. Máme mezi sebou i šikovnou švadlenu, za své kostýmy dostává na přehlídkách ceny.“

Vysočtí jsou teď pyšní, že s nimi dříve hrával Petr Pýcha, současný držitel Českého lva za scénář k filmu Všechno bude. Pro Krakonoše navíc napsal na začátku 21. století legendární komedii Republiku za koně a fotbal, jež vychází z vysocké historie.