Vysoká pec, která ani úředně neexistovala, se otevírá návštěvníkům

  10:02
Zchátralá technická památka, která ani úředně neexistovala. Taková byla ještě před několika lety vysoká pec v Šindelové na Sokolovsku. Pak se do ní pustil spolek na její záchranu i další dobrovolníci a sponzoři. Teď se stává novou turistickou atrakcí.

Spolek na její obnovu vysoké hutě představil dosavadní záchranné práce. Ty do dneška stály kolem čtyř milionů korun a technická památka díky nim výrazně prokoukla.

„Vysokou pec jsme zastřešili, což původně nebylo. Vedli jsme kolem toho velké diskuse. Chtěli jsme to celé pojmout tak, aby tady vznikla vyhlídka a také aby do památky nezatékalo,“ řekl předseda spolku Jiří Hrůza, který je jednatelem společnosti Rotas strojírny v sousední Rotavě.

Zároveň prozradil, že spousta lidí nyní spolek vybízí, aby huť odkryl. Dřevěnou podlahu tak časem nejspíš nahradí sklo a lidé nahlédnou i dovnitř. „Dohodli jsme se, že zdivo necháme v torzálním stavu, ať je vidět, co památka během 200 let přežila. Zdivo jsme pouze zakonzervovali, zaspárovali a zakryli břidlicí, aby nedocházelo k jeho degradaci,“ popsal předseda.

Zmínil také, že zaměstnanci strojíren odvedli kolem pece velký kus práce, neboť odvozili 100 tun odvalu. Další dočišťovací práce ještě památku čekají a Jiří Hrůza prozradil, že už si na ně vyhlédl zahradníka. Z velkých akcí ještě stojí před spolkem úprava měřírny a náhonu hutě. Předseda odhaduje, že do památky bude zapotřebí investovat ještě 1,8 až dva miliony korun, přičemž hotovo by mohlo být příští rok.

Kolaudaci má zatím čerstvě za sebou schodiště, které vede na střechu. „Nyní už je bezpečné vyjít nahoru. Památka se lidem úplně zpřístupní, až bude zkolaudovaná celá. Naše představa je taková, že nahoře najdou panely vyprávějící o těžbě v okolí, o pracích na peci i fotografie. Předpokládám, že oficiální otevření by se mohlo uskutečnit na jaře příštího roku,“ řekl předseda.

V Šindelové ale už nyní existuje člověk, který má klíč od jediných dveří pece. Je jím pozorovatel počasí a rovněž člen spolku Rudolf Kovařík, který bydlí v jejím sousedství. „Budu mít za úkol pouštět zájemce o památku na exkurze ve všední dny a v určité hodiny,“ řekl.

Průvodcem turistů už je ale několik let, neboť obnovovaná huť budí stále větší pozornost. Zastavují a fotografují si ji jak pěší, tak třeba cyklisté. Všechny informace jim podává právě Rudolf Kovařík.

Z původních šesti lidí ve spolku jsou v současné době čtyři. Když s obnovou pece začínali, řekli si, že až s památkou skončí, převedou ji za korunu obci Šindelová. „Nevím, jak se k tomu postaví, ale podporuje nás, takže po dokončení budeme dále jednat,“ uvedl Jiří Hrůza.

Obnova se spolku daří díky penězům mnoha sponzorů, mezi které patří například ministerstvo kultury, kraj i okolní města a obce. Kromě Šindelové jsou to například Kraslice, Rotava, Sokolov či Bublava. Část peněz věnoval i Jiří Hrůza. „Je to pro mě srdeční záležitost,“ zdůvodnil.

Kolem památky se proháněl už jako malý kluk a v současné době je u ní několikrát denně. Kromě jeho dozoru na obnovu dohlíží také památkář a kraslický stavební úřad. Členy spolku letos potěšilo, že si pec vyhlídli i snoubenci bydlící v domku naproti. Své ano si u ní řekli 18. srpna 2018. Další zájemci se na to podle Jiřího Hrůzy chystají.

Huť v Šindelové je dokumentem staršího vývojového období výroby železa v dřevouhelných vysokých pecích. Celkem byly v Šindelové tři, ta současná vnikla až poté, co předchozí dvě zastavily k roku 1818 provoz. Dřevouhelná pec je od roku 1958 nemovitou kulturní památkou, jenomže se o ni nikdo nestaral. Během let zchátrala a lidé ji používali jako zásobárnu vhodného stavebního materiálu.