Vyhlášený měřínský betlém letos skončí, pořadatelé postrádají nástupce

  8:42
Živý betlém v Měříně přitahuje rok co rok na Štědrý den pozornost tisíců diváků. Přesto hrozí, že letošní šestnáctý ročník výpravné akce bude tím úplně posledním. Organizátoři ze spolku Rybnikáři a přátelé totiž s předstihem oznámili, že letos 24. prosince sehrají vánoční příběh naposledy.

Čtrnáctý ročník živého betlému v Měříně (24. prosince 2017). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Úzký tým tvůrců totiž dospěl na letní schůzce k názoru, že potřebuje pauzu.

„V roce 2020 určitě živý betlém nebude. Akce nám přirostla k srdci, ale organizace je náročná. Kdyby šlo pouze o herce, tak nekončíme. Ale potřebujeme další dobrovolníky, strašně špatně se shání například zdravotníci,“ vysvětluje Tereza Motyčková, hlavní tahoun akce.

„Mladí jdou rádi hrát, ale nepřijmou žádnou další zodpovědnost. Zůstala stará garda, někteří se přestěhovali, někteří mají rodiny,“ líčí pětatřicetiletá žena, která podniká a dělá také muziku.

Některé věci se zařizují i s více než ročním předstihem, proto se pořadatelé rozhodli tento krok oznámit už nyní. „Může se stát, že to letos bude opravdu úplně poslední ročník,“ přitakává jeden ze zakladatelů měřínské tradice Ivo Horák.

Šestatřicetiletý muž přitom nechyběl u žádného z dosavadních patnácti ročníků. Mluví o určitém vyhoření, množství starostí a také o problému přesvědčit ke spolupráci mladší generaci.

U zrodu živého betléma byl spontánní nápad několika kamarádů, kteří se scházeli v hospodě a přemýšleli, jak prožijí Štědrý den. Od roku 2003 se akce postupně rozrostla do obřích rozměrů s rozpočtem 250 tisíc korun. Organizátoři mají podporu kraje, městyse i mnoha firem, v tom problém není.

Tvůrcům, kteří získali několik ocenění, dávno nestačí původní plácek před hospodou ani parkoviště na náměstí. Betlém se od roku 2009 hraje za kostelem v místech zaniklého rybníka. Přidali i montované tribuny, aby lidé lépe viděli.

Zatímco nejužší tým tvoří jen asi pět lidí, dobrovolníků je až 150, včetně zhruba 70 herců. „Navíc najímáme lidi na stavění tribun,“ vypočítává Motyčková.

Věhlas akce, kterou doprovází živá hudba a také množství zvířat včetně velbloudů, se rozšířil daleko za hranice kraje. Zřejmě i proto, že každý ročník je vzhledem k novému scénáři originální.

Definitivní „adieu“ však nezaznívá. „Uvidíme, jak moc nám bude betlém chybět a zda dostaneme zase elán,“ míní Ivo Horák.

„Jestli se vrátíme, uvidíme, v jakém to bude měřítku. Záleží, kdo se toho chopí,“ dodává Tereza Motyčková.

A Jaký bude poslední ohlášený ročník? Tvůrci se chtějí vrátit ke kořenům a zpracovat betlém hezky česky, s dřevěnou chýší a jesličkami. A samozřejmě s koledami. Pro diváky už jsou připraveny tisíce památečních přívěsků.

Autor: