Jaro je na Vysočině plné klíšťat, krajští hygienici hlásí i encefalitidu

  17:12
Letošní jaro doprovází také první případy nákazy klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou. Klíšťata se přitom na Vysočině začala objevovat opravdu velice brzy.

Klíšťata se nevyhýbají ani volně žijícím živočichům. Například tato ještěrka vyfotografovaná na začátku května u Hrotovic jich měla na jedné straně těla hned několik. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„V půlce dubna jsem já sám měl už dvě klíšťata a dcera jedno. Takhle brzy je nepamatuju. Vždycky byla až v létě. A o klíšťatech, která nosí domů náš pes, už ani nemluvím. Z každé vycházky je jich tak pět – a to psovi dávám obojek proti parazitům,“ líčí pětačtyřicetiletý Petr z Jihlavy.

Dlouho na sebe nenechaly čekat ani první případy onemocnění, které tento drobný cizopasník přenáší. Krajská hygienická stanice již eviduje první nákazu nebezpečnou a život ohrožující klíšťovou encefalitidou.

„Jednalo se o pacienta z Havlíčkobrodska,“ poznamenala Radka Štěpánková, vedoucí jihlavského protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice.

Případ je to pozoruhodný. Pacient se s touto nemocí léčil již v lednu, přičemž klíště si přinesl z prosincové procházky.

Vysočina má za první čtyři měsíce tohoto roku také první případy onemocnění lymskou boreliózou. „Za letošní rok máme hlášeno 35 případů, což je o něco méně než v loňském roce. V žádném případě to ale neznamená, že by klíšťata byla méně infikovaná,“ uvedla Štěpánková.

Nejvíc lidí onemocnělo touto chorobou přenášenou klíšťaty na Jihlavsku. Hygienici prozatím evidují dvanáct případů.

Podle laboratoře Protean, která se zabývá infekčností klíšťat, byla na Vysočině v posledních letech největší promořenost klíšťat virem encefalitidy na Havlíčkobrodsku, Jihlavsku a Třebíčsku. Klíšťat přenášejících boreliózu bylo nejvíce na Havlíčkobrodsku. Data vycházejí z výsledků vyšetřených klíšťat vyjmutých z kůže lidí a vyšetřených v laboratoři Protean.

Klíšťata přenášejí i nově objevený patogen

Klíšťata nepřenášejí pouze tato dvě onemocnění. V roce 2010 v nich byl objeven nový mikroorganismus způsobující závažnou infekci, která je velmi nebezpečná pro lidi s oslabenou imunitou.

Tento nově objevený patogen byl nazván Candidatus Neoehrlichia mikurensis. Napadá cévní výstelku. Způsobuje vážné zdravotní komplikace spojené s poruchami oběhového systému, vysokými horečkami a bolestí svalů a kloubů.

„Ze vzorků analyzovaných v roce 2018 v naší laboratoři bylo téměř šest procent klíšťat přenašeči neoehrlichie,“ informovala laboratoř Protean.

K dalším onemocněním, která klíšťata přenášejí, patří například ehrlichie nebo babesie.

Celý tento týden hrozí podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu devátý stupeň aktivity klíšťat z desetibodové stupnice. Ta ukazuje výši rizika, že si lidé přinesou tohoto malého parazita domů.

Odborníci proto radí používat repelenty, vyvarovat se vstupu do vysoké trávy, po návratu domů se důkladně prohlédnout a případné klíště odstranit.