Jihlava převzala klíče od úpraven vody a čerpacích stanic za 350 milionů

  11:48
Vodohospodářský majetek v hodnotě okolo 350 milionů korun si 1. ledna převzalo město Jihlava od Vodárenské akciové společnosti. Té s posledním kalendářním dnem roku 2018 skončilo povolení k jeho provozování.

Zástupci města Jihlavy si od Vodárenské akciové společnosti (VAS) přebrali například úpravny vody ve Zborné, v Popicích, Vysoké nebo čerpací stanice U Koželuhů či u svatého Jána. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Úpravny vody a čerpací stanice nově, byť převážně v rámci takzvané veřejné služby, provozuje městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK).

„Tento majetek s právem hospodaření neměl od 1. ledna 2019 kdo provozovat. JVAK je připravený na provozování. Dopadlo to nad očekávání, jsme spokojeni. Dostali jsme klíče od všech objektů, nikde nebyl problém, klíče fungovaly, došlo k odečtu vodoměrů,“ pronesla primátorka města Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Město si od Vodárenské akciové společnosti (VAS) přebralo například úpravny vody ve Zborné, v Popicích, Vysoké nebo čerpací stanice U Koželuhů či u svatého Jána. Tyto objekty jsou klíčové pro dodávku pitné vody a odvod odpadních vod pro zhruba 11 tisíc obyvatel krajského města Vysočiny.

„Je to zhruba jedna pětina vodohospodářské infrastruktury ve městě,“ konstatoval náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL), který má problematiku vypořádání vodoprávních nároků Jihlavy ve své gesci.

Podle Koubové by dotčení obyvatelé měli změnu provozovatele poznat nejdříve podle toho, že dostanou výzvu, aby změnili své platební příkazy a smlouvy na dodávky vody.

„Uděláme to tak, aby to pro ně bylo co nejpohodlnější. Zároveň věříme, že cena vody bude nižší. Když dostaneme zpět náš majetek, budeme moci určovat cenu. To jsme dosud nemohli,“ dodala primátorka. Přesnou částku však zatím nesdělila.

Podle ní byla situace ke konci roku napjatá. „Společnost VAS hrozila Jihlavě uzavřením dodávek vody pro obyvatele, pokud nebude akceptovat jejich, pro město a občany naprosto nevýhodné, podmínky. Zároveň požadovala, aby mohla nejen majetek města bezplatně provozovat, ale také od obyvatel dále pro sebe vybírat vodné a stočné,“ uvedla Koubová.

VAS podle magistrátu odmítla návrh přechodné dvouleté smlouvy. Tuto interpretaci však VAS odmítá. „Společnost nikdy nikomu nehrozila uzavřením dodávek vody, natož aby dodávky pitné vody podmiňovala uzavřením údajně pro město nevýhodné smlouvy,“ uvedla firma ve svém tiskovém prohlášení.