Vitásková opět stojí před jihlavským soudem, líčení však bylo odročeno

  8:52,  aktualizováno  12:04
K Okresnímu soudu v Jihlavě se tento týden od vyšší instance vrátil případ bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Ta podle obžaloby porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila své pravomoci, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, jež pak měla na starosti legislativně správní sekci úřadu.

 Jmenování Vesecké do funkce bylo podle obžaloby v rozporu s požadavky na sedmiletou praxi v energetice, kterou pro takovou pozici určuje zákon.

Okresní soud v Jihlavě vynesl rozsudek v této záležitosti loni v listopadu. Vitáskové vyměřil za zneužití pravomoci úřední osoby podmíněný trest dva roky s odkladem na 30 měsíců.

Obhájce Aleny Vitáskové požadoval zproštění obžaloby. Státní zástupce pro ni naopak chtěl nepodmíněný trest 3,5 roku vězení. Oba dva se proti rozsudku odvolali.

Krajský odvolací soud v Brně původní rozsudek zrušil a případ vrátil zpět do Jihlavy s tím, že se má doplnit dokazování.

V pondělí tak před soudem opět stanula nejen Vitásková, ale také sedm svědků, vesměs bývalých místopředsedů ERÚ, jenž má sídlo v Jihlavě. Dotazováni byli především na personální situaci na právním úseku ERÚ a jaká byla snaha tuto problematiku řešit.

Vitásková u soudu znovu odkázala na svou předchozí výpověď, v níž například odmítla, že by funkce pro Veseckou byla zřízena účelově. Zároveň znovu připomněla složitou personální situaci, která na ERÚ v té době panovala. Způsobena podle ní byla nárůstem správní a trestní agendy v souvislosti s udílením licencí a boomem v oblasti fotovoltaiky a rovněž přesunem povinností ze Státní energetické inspekce na ERÚ.

„Činnost ERÚ byla v té době tak rozsáhlá, že jednotlivé odborné sekce nemohly být řízeny jedním místopředsedou, jak tomu bylo předtím. Proto byly zřízeny funkce místopředsedů pro jednotlivé oblasti,“ uvedla Vitásková.

To se týkalo i legislativně správní sekce. Na ERÚ nebyl podle ní žádný právník, který by ji mohl vést. „Byli tam mladí právníci krátce po škole, bez zkušeností. Tyto odborné zkušenosti ale paní Vesecká jako někdejší nejvyšší státní zástupkyně měla a má. Jsem o tom stále přesvědčená,“ řekla u soudu Vitásková.

Většina v pondělí předvolaných svědků potvrdila složitou personální situaci, která na úřadě v té době panovala. „Měli jsme personální problémy. Právníci, kteří u nás pracovali, měli velmi krátkou praxi. Já sama bych si na ten post netroufala,“ poznamenala například Irena Demeniová, která na ERÚ stále pracuje.

V té době se také začínala řešit řada složitých právních kauz. „Chtěli jsme přijmout někoho, kdo to bude celé zastřešovat. Paní Vesecká byla člověkem na svém místě,“ pověděl soudu bývalý místopředseda ERÚ Jan Nehoda.

Podobně hovořil i další bývalý místopředseda Richar Wieluch: „Zátěž z hlediska právních agend rostla. Právníci, kteří tam pracovali, byli velmi mladí, jejich praxe spočívala pouze z práce na ERÚ. Hledal se erudovaný právník, který by měl zkušenosti a tuto agendu zastřešil.“

Personální krizi však odmítl bývalý místopředseda Antonín Panák. „Personálně jsme byli vybaveni přiměřeně. Největší personální problém byl na oddělení licencí,“ pronesl. Podle něj na ERÚ přišlo po přesunu kompetencí z inspekce 30 až 40 úředníků.

Snahu najít potřebné právníky doložila Alena Vitásková i dopisy na unii soudců a unii státních zástupců, které odeslala na konci roku 2013 a v nichž žádala o pomoc se zajištěním odborníků s praxí v oblasti správního práva.

Předvolána byla rovněž vrchní státní zástupkyně Bradáčová

Soud v úterý pokračoval výslechy dalších svědků. Alena Vitásková předložila dopisy, které v říjnu roku 2013 adresovala vrcholným představitelům unie soudců, unie státních zástupců a v prosinci téhož roku též předsedovi Nejvyššího správního soudu a první viceprezidentce soudcovské unie.

V nich informuje o tom, že se úřadu nedostává kvalitních odborníků v oblasti správního práva a žádá o doporučení vhodných kandidátů, například z pozice bývalých či stávajících zaměstnanců, soudních asistentů nebo z řad neúspěšných kandidátů na místo soudce nejvyššího správního soudu.

Současná pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a tehdejší předsedkyně Unie státních zástupců, která v pondělí v Jihlavě svědčila, potvrdila čtyři oficiální schůzky s Alenou Vitáskovou, jež se ale vždy uskutečnily v budově Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Všechna tato jednání souvisela s budoucími možnými trestními oznámeními, které podávala z pozice šéfky ERÚ. Na písemnost, ve které by se paní Vitásková obrátila na Unii státních zástupců s nějakým personálním požadavkem, si nepamatuji. Nemohu vyloučit, že na některé ze schůzek, které jsme spolu měly, mohlo dojít i na tento její problém. Ale já si to nepamatuji. Je to šest let. Musím jenom říci, za zvláštnost považuji, že tento dopis nebyl dohledán v archivu Unie státních zástupců,“ uvedla v úterý před soudem pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Tehdejší předseda soudcovské unie a současný soudce ústavního soudu Tomáš Lichovník, si nevybavuje žádnou osobní schůzku s Alenou Vitáskovou. „Nemohu vyloučit, že jsme se s někým z ERÚ o personálních otázkách bavili, ale nevybavuji si podrobnosti,“ řekl.

Hlavní líčení odročil soudce Zdeněk Chalupa na 16. října, kdy se bude pokračovat výslechy zbývajících dvou svědků.

Alena Vitásková u jihlavského okresního soudu v létě 2018: