VIDEO: Řeka Jihlava kvůli suchu zarůstá rostlinami. Ohrožuje to ryby

  11:28
Kdo příliš nezná jihlavskou část Staré Hory, možná by ho nyní ani nenapadlo, že tudy teče nějaká řeka. Koryto Jihlavy už totiž kvůli suchu v některých částech zarostlo vegetací.

„Řeka Jihlava je v současnosti na pouhých 29 procentech svého normálu. Neprotéká jí ani půl kubíku vody za sekundu. Vegetace rostoucí v říčním korytě je jedním z důsledků dlouhodobého přetrvávajícího sucha. Aktuální situace na Jihlavě tak odpovídá situaci z loňského srpna,“ vysvětluje Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy.

Sucho nepřináší nic pozitivního. A přemíra látek, jako je dusík či fosfor, které se do toho mála vody dostávají z polí v době prudkých dešťů, podporuje růst rostlin. V případě řeky Jihlavy se vyskytuje převážně orobinec širokolistý a zblochan vodní.

Počasí má náskok 40 dní

„Situace je letos horší a důvod je takový, že letošní vývoj počasí má přibližně čtyřicet dní náskok před normálem,“ pokračuje Chmelař.

Jeho slova potvrzují kromě jiného i již poměrně velké kaštany na stromech vedle řeky.

„Podobnou situaci sucho způsobuje nejen v dalších úsecích řeky Jihlavy, ale je typická pro řadu převážně menších toků v celém povodí řeky Dyje i Moravy,“ popisuje mluvčí povodí.

Konkrétně na Vysočině se aktuální průtoky pohybují mezi deseti a pětatřiceti procenty dlouhodobého červnového průtoku. Vegetace se proto objevuje i v ostatních vodních tocích.

To vše samozřejmě ovlivňuje i život ryb. V rostlinách se sice na jednu stranu mohou snáze skrýt před predátory, ale samotné sucho je ohrožuje na životě kyslíkovým deficitem. Ten vzniká v důsledku nízkého průtoku a vysoké teploty.

„Když náhlý prudký déšť vypláchne například kanalizaci, dostane se do řeky s nízkým obsahem kyslíku znečištění a ryby se tak mohou udusit. To jsou situace, které v období sucha stojí často za hromadnými úhyny ryb,“ podotýká Chmelař.

Chemické postřiky? Ne!

Situaci by pomohl zlepšit jen dlouhodobý déšť. Koryto řeky Jihlavy navíc ani není zanesené. Poslední čištění v tomto zarostlém úseku se uskutečnilo před rokem a půl.

Další technický zásah by k ničemu nevedl. „Naopak by mohl negativně ovlivnit hladinu podzemní vody. Navíc bývá negativně vnímán ze strany orgánů ochrany přírody. V případě vyčištění s pomocí mechanizace se vegetace objeví opět během několika týdnů,“ doplňuje mluvčí Povodí Moravy.

Kupříkladu chemické postřiky jsou velmi nešetrné k životnímu prostředí. Používají se pouze ve výjimečných případech, třeba při likvidaci invazivních druhů rostlin.

Podle krajského radního Martina Hyského hejtmanství spolupracuje s Povodím Moravy. Problémem sucha se jejich zástupci zabývají společně. „V souvislosti s jakostí vody v řece Jihlavě byla vypracována unikátní studie. Ukázalo se, že kvalita se zlepšuje díky budování čistíren odpadních vod. Samozřejmě jsou tam i problémy,“ uvedl Hyský.

Na druhou stranu ale také podle něj platí, že čím méně je vody, tím problematičtější je udržování její kvality. „A netýká se to jen Jihlavy. Například vodní nádrž Vranov je pod dlouhodobým normálem. To je také obrovský problém, protože se používá k odběru surové vody. Z ní se pak vyrábí pitná voda, jíž se zásobuje část Třebíčska,“ připomněl Hyský.

Autor: