V Jihlavě rezignoval náměstek z KDU-ČSL. Koalice vydrží, věří primátorka

  11:10,  aktualizováno  16:06
Koaliční vedení jihlavského magistrátu se otřásá. Primátorka krajského města Karolína Koubová (Fórum) oznámila, že k 30. červnu rezignoval její lidovecký náměstek Jaromír Kalina. Důvodem je letitý kanalizační spor. Přesněji fakt, že vedení města tento týden odstoupilo od spolupráce s advokátní kanceláří Ondruš.

Dosavadní náměstek jihlavské primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL) rezignoval na svou funkci. Důvodem je letitý kanalizační spor. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kancelář Jihlavu roky zastupovala ve vodohospodářském sporu se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Náměstek Kalina měl za vedení města právě tento spor na starost a s Ondrušem roky blízce spolupracoval.

„Obdržela jsem rezignaci pana Kaliny, já to ale nevidím jako důvod pro rozpad koalice. Dále jednáme s lidovci o dalším postupu,“ uvedla Koubová, která se v neděli hodlá setkat se zástupci jihlavské organizace KDU-ČSL.

Pro ukončení spolupráce s advokátní kanceláří Ondruš byla většina koalice, tedy ODS, Fórum i uskupení Žijeme Jihlavou.

Podle náměstka Kaliny se ale tyto tři subjekty domluvily předem a lidovcům to jejich zástupci oznámili až jako hotovou věc. To vzal Kalina jako podraz od koaličních partnerů. Navíc v situaci, kdy právě on byl v celém tomto sporu za město nejvíce zainteresován. Proto rezignoval.

„Vím ale, kdo má z celé této situace skutečnou radost. A to jsou právní zástupci protistrany,“ uvedl Kalina. Považuje za téměř nemožné, aby se nová advokátní kancelář v celém letitém a mimořádně složitém sporu rychle zorientovala ve prospěch Jihlavy.

Krajský šéf lidovců Vít Kaňkovský potvrdil, že o potížích v jihlavské koalici ví. „Zasedne náš městský výbor KDU-ČSL a o problému se bude jednat v nejbližších dnech,“ sdělil Kaňkovský.

Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) byl pro ukončení spolupráce s kanceláří Ondruš.

„My v této chvíli vyhráváme v celé řadě sporů. Může se proto zdát nelogické, že jsme se teď rozhodli pro změnu, ale svou logiku to má,“ uvedl Laštovička, který zároveň odcházející advokátní kanceláři poděkoval, jak město zastupovala. „Rvala se za úspěch Jihlavy ve vodohospodářském sporu a dosáhla významných úspěchů a zlomových milníků,“ doplnil Laštovička.

Podle něj chce ale už vedení města ukončit tvrdý souboj a nyní postupovat s nově vybranou kanceláří jiným stylem komunikace s členskými obcemi SVAK. „Víme, že není možné se stejnou silou a tvrdostí v tom sporu pokračovat,“ dodal Laštovička.

Autor: