Brodští zastupitelé schválili ekologické desatero, závazné ale není

  8:38
Každý si o tom může myslet, co chce, ale Havlíčkův Brod se stal „městem přátelským k životnímu prostředí“. Právě takové označení svého města totiž v pondělí jednomyslně přijali brodští zastupitelé.

ilustrační snímek | foto: archiv MAFRA

Znamená to, že při plánování, investování či výstavbě bude město Havlíčkův Brod více dbát na životní prostředí. Usnesení však není nikterak závazné.

„Města na Vysočině se často prezentují jako města nabízející zdravé prostředí. Označují se za zdravá města, čistá města. Obvykle však přitom těží především ze své polohy na čisté Vysočině a už mnoho dalšího pro tento svůj status nedělají,“ upozornil zastupitel Václav Hlaváč.

On sám je jedním z nejvyhlášenějších ochránců přírody na Vysočině. Je vedoucím havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny, ředitelem Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a předsedou výboru pro životní prostředí. Právě on tento bod navrhl.

Představil přitom deset širokých oblastí životního prostředí, které by měly být pro město do budoucna prioritou. Jedná se například o ochranu vod, péči o zeleň, podporu aktivit vedoucích k omezení vzniku odpadů i podporu bezemisní dopravy, včetně třeba budování čerpacích stanic na alternativní pohon.

Město přátelské i k ptákům

V desateru je ale i bod zaměřený na světelný smog včetně „omezení zbytečných reklam“ či jiný označující Brod rovněž za město přátelské k ptákům. A to třeba i kavkám, které jsou trnem v oku mnohým občanům. V dalším bodě se píše o pořizování solárních panelů na budovy města i jeho organizací i o zřizování zelených střech.

Usnesení nicméně nebude závazné. Má pouze deklarativní charakter. Město neslibuje žádné konkrétní akce či kroky, jakými se chce výsledku dobrat a program splnit. Na plnění ekologického desatera má nicméně dohlížet rada města a každý rok má předložit zprávu, zda se tak daří.

„Konkrétní akce a kroky budou postupně připravovány odborem životního prostředí ve spolupráci s výborem pro životní prostředí,“ podotkl Hlaváč.

Zapojit se mají i městské organizace. „Zejména technické služby by si to měly vzít za své,“ poznamenal Hlaváčův kolega zastupitel Tomáš Hermann.

Každý z kroků, které by měly ke zvýšené ochraně životního prostředí přispět, budou aktuálně a individuálně posuzovat zastupitelé. Vedle obecného přístupu města k přírodě a ekologii totiž mohou některé přinést i zvýšené náklady.

„Každý rok schvalujeme rozpočet města. Ten udává, co můžeme dělat. Abychom jednotlivé kroky mohli dělat, musí být do rozpočtu zahrnuté,“ upozornil brodský starosta Jan Tecl.