Vítěz překvapivě ustoupil, chotěbořským starostou bude nadále Škaryd

  12:18
Odpoledne se uskuteční ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva v Chotěboři. Post starosty na něm podle dohod obhájí Tomáš Škaryd. Místostarostou se stane David Šafránek, politický nováček, který dotáhl uskupení Pojďme to změnit (PTZ) k jasnému volebnímu vítězství.

Stávající starosta Chotěboře Tomáš Škaryd sice se svou ČSSD skončil ve volbách za vítěznou koalicí Pojďme to změnit druhý, přesto ve své funkci zůstane. | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Vývoj vyjednávání o nové koalici nabral ve městě poměrně překvapivý směr.

Vítězné uskupení, jež tvoří TOP 09, Piráti a Zelení, požadovalo na radnici změny. Získalo šest mandátů z celkových 21. Při vyjednávání si nárokovalo pozici starosty. Nakonec z toho ale slevilo.

„Koaličnímu partnerovi jsme ustoupili. Na křeslu starosty trval a jednání na tom dlouho vázla. I když je starosta více vidět, vyměnili jsme tento post za čtyři místa v sedmičlenné radě města. Z této pozice se nám snad lépe podaří prosadit potřebné změny,“ konstatoval Šafránek.

„Od začátku jsme do vyjednávání šli s tím, že bych měl jako starosta města pokračovat. Nakonec to partneři i uznali,“ poznamenal Tomáš Škaryd, jehož ČSSD získala čtyři mandáty a ve volbách skončila druhá.

Výsledky voleb v Chotěboři

Společně s těmito dvěma uskupeními vytvoří koalici lidovci. Ti získali dva mandáty, jedno místo obsadí v radě města. Vládnoucí formace tak bude mít dohromady dvanáct hlasů.

V opozici skončí vedle komunistů a hnutí ANO i dosud vládnoucí ODS. Z vedení města tak odejde místostarosta Zdeněk Janovský, který tento post zastával od roku 2011.