Zde vznikla síťovka, oslňoval Zeman. „Bystřická kavárna“ ho vyvedla z omylu

  8:52
Prezidenta Miloše Zemana na závěr jeho třídenní návštěvy Kraje Vysočina vítalo v Bystřici nad Pernštejnem několik stovek lidí, převážně sympatizantů. Našli se však i prezidentovi kritici s transparentem „Bystřická kavárna“ a „Závidíme Slovensku“. Na tyčce měli vyvěšené symbolické červené trenýrky.

Prezident pojal letošní návštěvu Vysočiny jako děkovnou tour. Ve středu odpoledne navštívil i maličký Kadolec u Křižanova, kde mu lidé v loňském duelu s Jiřím Drahošem dali přes 90 procent hlasů. A o den později zase děkoval svým příznivcům v Bystřici nad Pernštejnem, kde mu lidé hodili 65 procent hlasovacích lístků.

„Jsou lidé, kteří nedokážou unést porážku, ale chovejme se k nim se soucitem a važme si jich, pokud šli k volbám a volili mého protikandidáta. Pokud k volbám nešli, tak si jich moc nevažme,“ pronesl Zeman ke svým odpůrcům.

Prezident si v úvodu zhruba půlhodinového setkání naběhl. Při každé návštěvě rád dává na odiv, co o navštíveném místě ví.

„Taška síťovka byla vynalezena v tomto městě,“ překvapil Zeman publikum. „Každý má plnou hubu toho, co mají dělat ti druzí. Važme si toho, co dokážeme udělat sami,“ ocenil přínos autora síťovky Vavřína Krčila (1895–1968).

Jenže spisovatel a pracovník místního informačního centra Hynek Jurman, který seděl v hloučku „Bystřické kavárny“, v následné debatě prezidenta opravil.

„Pan prezident se často plete a plete se i se síťovkou. Vavřín Krčil ji vytvořil ve Žďáře a Stržanově, kde tehdy měl provozy, v Bystřici působil až na stará kolena,“ reagoval Jurman (čtěte též Žďár bude propagovat taška síťovka, slavný místní vynález).

„V mých podkladech je jednoznačně uvedena souvislost vynálezce síťovky s Bystřicí, jestli jste agent Žďáru, tak prosím, ale mějte rád svoje město,“ odvětil Zeman.

Jurman však ještě přispěchal s dotazem. „Pane Zemane, vždycky říkáte, jak máte silný mandát díky přímé volbě, a současně tvrdíte, že třetina obyvatel této země je slabá duchem, každý sedmý občan je debilní nebo dementní či alkoholik a zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. Opravdu při této konstelaci považujete svůj mandát za silný?“ řekl Jurman Zemanovi.

„Pokud jde o druhou věc, jde o široce rozšířený omyl. Citoval jsem článek našeho psychologa a psychiatra Cyrila Höschla, z článku publikovaného již počátkem 90. let. Je pravda, že jsem ho několikrát, spíše s humorem, citoval. V některých případech si myslím, že měl Höschl pravdu,“ reagoval Zeman.

Proč je Pernštejn za hranicemi kraje? divil se Zeman

Starosta Karel Pačiska (ČSSD) se pochlubil, jak se od poslední prezidentské návštěvy zaplnila průmyslová zóna a nezaměstnanost klesla na čtyři procenta, takže se podařilo eliminovat útlum těžby uranu.

Prezident starostovi vyčetl ztrátovou turistickou atrakci Eden, naopak jej pochválil, že Bystřice připravuje domov důchodců a že už pět období stojí v čele města.

Zeman zmínil také nedaleký hrad Pernštejn. „Zarazilo mě, že je v Jihomoravském kraji. Připadá mi to hrozně divné. Až budu mluvit s hejtmanem Jihomoravského kraje, taktně se ho zeptám, jestli by třeba nemohl jeden hezký hrad postrádat,“ glosoval Zeman.

Hejtman Jiří Běhounek posléze vysvětlil, že Vysočina o Pernštejn přišla poté, co se 21 obcí před lety rozhodlo přestoupit pod Jihomoravský kraj.

Miloš Zeman také připomněl, že z Bystřice pochází jeho manželka Ivana. „Moje žena tu vyrůstala a chodila do školy,“ řekl.

První dáma však do Bystřice nedorazila, měla svůj vlastní program, který ve čtvrtek zahrnoval návštěvu jihlavské zoo. Školu v Rožné nedaleko Bystřice navštívila o den dříve.

Z Bystřice nad Pernštejnem prezident Miloš Zeman odjížděl obdarován keramikou a skleněným znakem města. Bezprostředně po ukončení oficiálního programu třídenní návštěvy Kraje Vysočina zamířil na krátkou dovolenou do Nového Veselí.

Moderátor Zemanovy děkovné tour Štěpán Škorpil přiblížil, že prezident bude v prvních dnech výhradně odpočívat a nabírat síly. Sám Zeman rovněž uvedl, že se těší na plavbu ve svém člunu po hladině Veselského rybníka.

Autor: