Pyramida v Bohdalově zůstává otevřená i po úmrtí léčitele Havelky

  8:52
Astrologická apatyka i pyramida v Bohdalově na Žďársku budou fungovat dál i bez své hlavní postavy – Emila Havelky. Léčitel zemřel koncem dubna po krátké těžké nemoci v 73 letech.

Astrolog Emil Havelka u Bohdalova na Žďársku postavil velkou relaxační pyramidu. Pobyt uvnitř podle něj dodává energii a uzdravuje. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Málokterá stavba na Vysočině vzbudila tak protichůdné reakce jako relaxační pyramida u Bohdalova. Má řadu zastánců i lidí, kteří o ní hovoří s despektem. Zároveň uspěla v soutěži Stavba roku.

V krajině je už třetím rokem vidět z velké dálky. Za její stavbou stál astrolog a léčitel Emil Havelka, který měl v Bohdalově též apatyku Astrál s poradnou. Tam nabízeli třeba i výpočet termínů pro početí, výpočet šťastných čísel, včetně vhodného období pro sázení.

I po Havelkově nedávné smrti „astrofirma“ na Žďársku pokračuje. „Všechno dál funguje, apatyka i pyramida,“ říká Eva Skřítecká, která s Havelkou spolupracovala čtvrt století až do jeho dubnového úmrtí. Byla i jeho partnerkou.

Po otevření pyramidy přibylo v Bohdalově návštěvníků

Podle Skřítecké pokračují i v pěstování rakytníku na desítkách hektarů, z něhož pak Astrál nabízí k prodeji různé výrobky. Zatím se ale podle ní nenašel Havelkův nástupce se schopnostmi, jaké měl on.

„My jsme ale od něj za ty roky mnohé pochytili, také umíme lidem poradit,“ doplnila Eva Skřítecká. Starosta Bohdalova Arnošt Juda tvrdí, že v městysi po otevření pyramidy přibylo návštěvníků. „Je to vidět třeba o víkendech. Zároveň si prohlédnou Bohdalov, v městečku se staví na oběd,“ řekl starosta.

Vysvěcená pyramida je vysoká 12,5 metru, za vstup do ní se platí vstupné. Je stavěna bez jediného železného prvku. Podle Skřítecké slouží k relaxaci a působení pyramidální energie. Pod vrcholem je krystal z křišťálu dovezený z Vietnamu.

Při pobytu se podle stavitelů pyramidy startuje u příchozích sebeléčivý proces. Zároveň provozovatelé upozorňují, že nenahrazuje lékařskou péči, ale je vhodná pro doléčování pooperačních stavů či pro pacienty po chemoterapii. Prý též napomáhá mírnění bolestí a zlepšování nervového systému člověka. Dřevěnou stavbu v minulosti navštívila například Dagmar Havlová, vdova po prezidentu Václavu Havlovi.

Podívejte se na archivní video z roku 2016

3. března 2016

Pyramidu kritizovali mimo jiné někteří přední onkologové či Jiří Grygar, astrofyzik, popularizátor vědy – a přední člen Českého klubu skeptiků Sisyfos. Lukáš Jelínek, místopředseda tohoto klubu, míní: „Jedná se o klasické šarlatánství, kdy lidé dávají peníze za službu, kterou nepotřebují. Stavba nedělá nic kromě toho, že stojí. Lidé do ní přijdou a víra jejich je uzdraví.“ Podle něj návštěvník pyramidy dosáhne stejného efektu, jako když si promluví s psychologem či doma s manželkou, manželem nebo s rodiči.

Autor: