Sníh v zásobníku ve Vysočina Areně už se ukládá k letnímu „spánku“

  13:42
Zásobník u novoměstské Vysočina Areny je znovu plný sněhu. Brzy bude úplně překrytý vrstvou dřevní štěpky, která zajistí, že vydrží do další sezony. „Máme připravených 30 tisíc kubíků sněhu. To je množství, které nám bude stačit na přípravu tratí,“ informuje ředitel Vysočina Areny Jan Skřička.

Technický sníh na nejbližší světové akce ve Vysočina Areně je připravený. Rolbaři schovají třicet tisíc kubíků bílé hmoty pod vrstvu dřevní štěpky. | foto: Facebook Biathlon NMNM

V minulém týdnu začali pracovníci klubu rozhrnovat izolační vrstvu. Šedesát centimetrů štěpky podle dosavadních zkušeností novoměstských organizátorů stačí k tomu, aby uskladněný sníh vydržel bez velkých ztrát letní teploty.

„Po třech letech máme novou štěpku, kterou jsme získali od našeho partnera, jímž je společnost Stora Enso. Hmota se naváží z pět kilometrů vzdálené deponie,“ popisuje Skřička.

Práce budou pokračovat ještě v tomto týdnu. V zásobníku o rozloze zhruba jeden hektar se spotřebuje 3 500 kubíků štěpky.

A vniveč nepřijde ani stará dřevní hmota, která „sloužila“ tři roky. Závod ve Ždírci nad Doubravou ji dále zpracuje.

Letošní soutěžní lyžařská sezona ve Vysočina Areně už skončila. „Posledním závodem bylo předminulý víkend mistrovství republiky žáků v biatlonu,“ uvedl Skřička.

Dvoukilometrový okruh zavřel rozvodněný potok, Arena funguje

Rolbaři se však do poslední chvíle snažili upravovat tratě pro tréninkové skupiny i rekreační běžkaře. „Rozpis máme udělaný předběžně do 24. března,“ nechává Skřička otevřený konec sezony. O víkendu však zasáhlo počasí a dvoukilometrový okruh musel uvolnit místo rozvodněnému potoku. Lyžovat se tak dá už jen na stadionu.

Fotogalerie

Sportovní fanoušci už se mohou těšit na příští zimu. V lednu by se měl do Vysočina Areny vrátit Světový pohár v běhu na lyžích, v březnu se pak areál promění v největší biatlonový kotel na světě. Tratě však budou sloužit také mladým talentům a „hobíkům“.

Sněžná jáma na úbočí Harusova kopce u silnice do Vlachovic vyrostla na konci roku 2015. Díky tomuto kroku se Nové Město na Moravě dostalo do skupiny spolehlivých středisek, která nemají problémy s přípravou závodů.

Jáma se sněhem se osvědčila hned v sezoně 2016/2017, kdy Nové Město hostilo SP v biatlonu už v půlce prosince. Organizátoři nemuseli s napětím čekat, zda začne včas mrznout a spustí děla na výrobu technického sněhu.

Zásobník si vyžádal investici ve výši 27 milionů korun, klub využil účelovou dotaci ministerstva školství.

Poprvé zásobník se sněhem ve Vysočina Areně otevřeli v listopadu 2017:

Autor: