Móda i swing. Opava se sérií akcí vrací o sto let zpět

  17:00
Na tři desítky akcí po celý rok. Swing, ukázky ze života prvorepublikové galerky a četníků, trampské rituály, kavárenské dýchánky, bojové scény z přelomových let i speciální divadelní hra. Opava slaví sté výročí vzniku republiky. Začíná například výstavou dobové módy.

Módní trendy z období let 1918 až 1988 si mohou lidé připomenout v opavském muzeu. Najdou tam oděvy pro všední den, ale i svatební a plesové šaty, klobouky či boty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Dvacáté století je plné událostí, které se bezpodmínečně odrážely v každodenním životě. A protože jedním ze spolehlivých ukazatelů společenského dění je odívání, výstava Móda osmiček přibližuje souvislosti mezi politickou atmosférou, hospodářskými poměry, kulturně-společenským děním a právě módou,“ představila čerstvě otevřenou výstavu mluvčí Slezského zemského muzea Romana Cieslarová.

V Historické výstavní budově muzea lidé najdou šaty, boty, kabelky i další kusy oděvů a doplňky, které mapují trendy v době od vzniku republiky po rok 1988.

„Součástí je i ukázka věcí, které nám lidé věnovali nebo zapůjčili během loňských sběrných dnů,“ upřesnila autorka výstavy Martina Polomíková.

S módou muzeum sleduje také specifické dění ve Slezsku a na Ostravsku v době vzniku a existence nové republiky. Na výstavě Slezsko a Ostravsko 1918–1938 lidé najdou doklady zápasu o podobu státních hranic, ale i rozvoje kultury či volnočasových aktivit.

„Nešlo o ideální dobu. Názorně nás o tom poučují dějiny československého Slezska a přilehlého průmyslového Ostravska,“ uvádí autor Ondřej Kolář.

Připomenou atmosféru prvorepublikového trampingu

Dvojice muzejních výstav je jen začátkem oslav, které se k výročí republiky vážou. „Na celoročním programu spolupracují opavské instituce zaměřující se na kulturu, turistiku a volný čas. Podílí se také místní organizace Junáka – českého skauta, prostřednictvím které připomeneme atmosféru trampingu, velmi populárního za první republiky,“ uvádí Eva Týlová z opavského Turistického a informačního centra.

Osada trampů vyroste v centru Opavy v červenci. Ožije junáckými tradicemi a ukázkami dovedností i zpěvem s kytarou u ohně, včetně vystoupení Spirituál kvintetu.

Už v dubnu začnou další výstavy. V Knihovně Petra Bezruče to budou Knihy do kabelky, přehlídka broží, kabelek a dobových knih pro dívky a paní. Prvorepublikovou armádu představí Národní památník II. světové války, na opavskou meziválečnou architekturu upozorní přednáška v opavské knihovně a v duchu výročí republiky se ponese i otvírání turistické sezony Opavského Slezska v Městských sadech. 

Květen bude patřit výletu vlakem do Háje ve Slezsku za poznáním dějin táborů lidu na Ostré hůrce či bojovým ukázkám v Darkovičkách, léto pak historickým pohlednicím, swingovým programům včetně Melody Makers, četníkům a prvorepublikové galerce na Ptačím vrchu či cyklojízdě v dobovém oblečení a na retro kolech.

V září přijde premiéra divadelní hry s názvem 290 km. Pro Slezské divadlo ji ke 100. výročí vzniku Československa právě píše dramaturg a autor několika úspěšných divadelních her Tomáš Vůjtek. Režírovat bude Ivan Krejčí. Název hry vychází ze vzdálenosti mezi Opavou a Vídní, která činí právě 290 kilometrů.

„V roce 1918 chtěla většina opavských Němců, aby město patřilo k enklávě, která bude přiřazena k Rakousku. Tehdejší dění by diváci měli sledovat očima německé měšťanské rodiny, ve které slouží Češka,“ přibližuje šéf činohry Slezského divadla Jiří Seydler.

Opavu za první republiky ukáže během září venkovní panelová výstava na Horním náměstí. Regionálně se zaměří i říjnová výstava Slezského zemského muzea Masaryk, legie a Slezsko. Tu bude hostit kompletně opravený a lidem dosud uzavřený Müllerův dům.

Okolnosti vzniku a státního uspořádání Československa i významné milníky, osobnosti a budoucí vize republiky pak v listopadu na čtrnácti panelech přímo v centru Opavy představí venkovní výstava Opava – Republika Československá 1918–1939.

Kompletní program, jenž nese společný název Opava v rytmu 1. republiky, lidé najdou na webu Opavy.