Vyplácení dávek na bydlení chce město Děčín omezit i v dalších lokalitách

  8:02
Teprve několik týdnů platí opatření obecné povahy, které omezilo vyplácení některých dávek na bydlení ve dvou problematických objektech na území Děčína. Tuto zákonnou možnost městům přinesla novela zákona o pomoci v hmotné nouzi a začala ji využívat řada měst, která se potýkají se zvýšenou imigrací obyvatel často závislých na sociální pomoci státu, nezaměstnaných a s problematickým vztahem k zákonům. Podle děčínské primátorky Marie Blažkové město situaci průběžně sleduje a tipuje další objekty nebo celé lokality, kde by se vyplácení sociálních dávek na bydlení omezilo.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Reálný přínos opatření obecné povahy, kterým se vymezí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, se projeví až po delší době a nelze tedy předpokládat, že během krátké doby vyřeší všechny problémy, na které obyvatelé oprávněně upozorňují. Nicméně máme první pozitivní ohlasy a úřad práce už řadu žádostí o dávky zamítl. Vzhledem k tomu, že řada měst v okolí připravuje obdobné kroky a chce omezit migraci obyvatel z problematických lokalit, musíme reagovat a počet lokalit, kde se vyplácení jedné z dávek na bydlení omezí, rozšířit,“ uvedla primátorka. Dodala, že stávajících nájemníků se tyto záležitosti nijak nedotknou.

Podle primátorky se v nově připravovaném opatření obecné povahy rozšíří počet lokalit, které budou označeny jako rizikové. Doposud opatření obsahovalo dva objekty, a sice nájemní dům v ulici Krátká a problematický objekt na Starém Městě. V případě Krátké ulice vydání opatření zafungovalo rychle a majitel domu pronajímání bytů ukončil. Řešení problémů s domem v ulici Zelená bude dlouhodobější záležitostí. „Tyto domy v nově připravovaném opatření samozřejmě zůstanou a doplní je další objekty. Například půjde o několik panelových domů v Boleticích a další objekty na Starém Městě nebo v Podmoklech,“ doplnila primátorka.

Vedení města zatím nebude přistupovat k radikálnímu opatření, a sice vyhlášení celého města jako lokality se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Omezení vyplácení dávek na bydlení by totiž mohlo mít i velmi nežádoucí efekt.

„Musíme počítat i s případy, kdy se v rámci města do jiného bytu stěhuje například senior, který pobírá dávku na bydlení a při stěhování by o ni přišel. Stejný příklad může být matka samoživitelka na mateřské. V obou případech půjde o bezproblémové obyvatele, kteří v Děčíně žijí řadu let, a to rozhodně není cílová skupina, na kterou chceme působit, záměrem je zamezit migraci problémových osob. Omezení vyplácení dávek je cesta, kterou chceme jít, ale musíme vzít v úvahu i tyto nežádoucí dopady a vyvarovat se jich,“ dodala primátorka.