O víkendu chceme klid. Zakažte hluk, žádali lidé radnici v Písku

  16:58
Lidé z chatové osady u Písku požadovali vznik protihlukové vyhlášky, která by omezila práci se sekačkou či pilou o víkendu a svátcích. Zastupitelé jejich přání nevyslyšeli.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Chtějí si vychutnat v klidu nedělní kávu na zahradě. Jejich siestu však ruší zvuk sekaček nebo třeba cirkulárky. V chatové osadě ve Smrkovicích u Písku kvůli otázce, jestli mají lidé o víkendu dohánět resty v práci kolem domu, nebo odpočívat, vznikají mezi sousedy konflikty.

„V sobotu a v neděli, kdy se většina lidí rekreuje, nás sousedé obtěžují hlukem. Sečou trávu, řežou dříví na cirkulárkách, do pozdních nočních hodin mají hlasitě puštěnou hudbu. Navíc je přímo v osadě truhlářská dílna. Žádáme proto o řešení situace a schválení protihlukové vyhlášky,“ popisují lidé z osady, kteří se na město Písek obrátili s prosbou o schválení protihlukové vyhlášky. Ta by podle nich měla zakazovat hluk o víkendech a ve státních svátcích.

Minulý týden se žádostí zabývali písečtí zastupitelé. „V případě, že vyhlášku uděláme, musíme také určit, kdo bude dodržování kontrolovat. Přiděláme práci městské policii a strážníci mají také jiné povinnosti,“ upozornil místostarosta Jiří Hořánek (ANO) s tím, že problém pak může nastat i s případným vymáháním pokut.

„Máme v Písku vyhlášku zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti. Pravidelně se setkáváme s tím, že se proti ní někteří občané proviňují a městská policie jim zabaví krabicové víno, ale vymoci sankce je obtížné. To jen abychom měli na mysli podobné souvislosti,“ dodal Hořánek.

„Když si chci dát kávu s manželkou, rád bych slyšel, co říká“

Opoziční zastupitel Petr Hladík (KDU-ČSL) naopak poukázal na jiný problém. „Stalo se v poslední době zvykem používat při oslavách v nočních hodinách ohňostroje. A to ve velké míře překračující podle mě míru hluku,“ naznačil Hladík. Podle manažera prevence kriminality Jaroslava Rapanta si však lidé stěžovali letos na hluk z ohňostroje jen jednou.

Vznik protihlukové vyhlášky pak podpořil místostarosta Josef Knot (TOP 09). A navrhl její rozšíření o lokalitu Hradiště. „Někdy bych v neděli, když si chci dát kávu s manželkou na terase, rád slyšel, co říká. Myslím, že každý, kdo v Hradišti bydlí, a ví, jak to tam o víkendech vypadá, mi musí dát za pravdu,“ podotkl místostarosta. Narážel tak na fakt, že právě na Hradišti funguje autoklub, který tam pořádá motoristické závody.

Podobný názor měl i zastupitel Michal Turek (ČSSD), který také bydlí na Hradišti.

„Nemůžeme směšovat ohňostroj, motokáry a sekačku. S tou málokdo seká celý den a v noci. Když je ale od pátku do neděle hluk slyšet na kilometry daleko, tak to asi moc limitů nesplňuje. Souhlasím i s panem Hladíkem. Poslední ohňostroj na Hradišti mi vzbudil malé dítě, pak nemohlo dvě hodiny usnout. Samozřejmě nejdu hned ukončit ohňostroj a nevolám policii, nemyslím si, že bych tím něco zmohl. To, že lidé nevolají policii, neznamená, že je to neruší. Když se někdo baví ohňostrojem a vzbudí deset mimin, třicet psů, regulace je asi na místě,“ řekl Turek.

Na motokáry by vyhláška nestačila

Protihluková vyhláška by nevadila ani některým obyvatelům Písku. „Klidně bych ji zavedla. V Německu a Rakousku funguje ve městech běžně a nikdo s tím problém nemá,“ tvrdí například Yvona Kotalíková.

„Ohňostroje se dají regulovat vyhláškou o rušení nočního klidu. Motokáry by bylo možné řešit jedině přes hygienickou stanici, aby tam provedla měření hluku, zda nejsou překračovány limity,“ nastínil možnosti řešení vedoucí odboru kanceláře úřadu Michal Hanus.

Zastupitelé nakonec vznik protihlukové vyhlášky neschválili. V Jihočeském kraji zavedla protihlukovou vyhlášku pouze města Prachatice, Vimperk a Milevsko a 16 menších obcí.