Zákaz hudby v ulicích si radnice pochvalují, problémy jsou s bublinami

  19:26
Pražští strážníci řešili za rok platnosti vyhlášky omezující pouliční umělce 427 přestupků. Nejvíce problémů s hudebníky a dalšími umělci měla Praha 1. Vyhlášku si městská část pochvaluje, stížností na hlasitou hudbu ubylo. Problémy jsou však s umělci, kteří dělají jarové bubliny.

Busking v Praze (21.6.2017) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Draco Malfoy, záporný kouzelnický učeň z knih o Harrym Potterovi, je v Praze. A stejně jako v Bradavicích, i v české metropoli tropí neplechu. Alespoň to lze tvrdit o jeho filmovém představiteli, herci Tomu Feltonovi.

Na sociální síti uveřejnil video, které sdílel i pražský magistrát. Felton v něm hraje v ulici Na Příkopě na kytaru, což je však zakázané. Před více než rokem totiž začala platit vyhláška omezující pouliční umění. Hudební produkci Na Příkopě i v dalších ulicích výslovně zapovídá (více o vyhlášce zde).

Nejvíc se dotýká Prahy 1 a Prahy 5, které také řešily nejvíc stížností. Felton však není sám, kdo porušil zákaz, který se naplno projevil až loni v létě. Od začátku března strážníci evidují celkem 427 přestupků vůči zmíněné vyhlášce. „Ve 135 případech jsme přestupek řešili domluvou. Blokových pokut bylo uloženo 221 s tím, že průměrná výše jedné z nich činila 360 korun,“ uvedla mluvčí městské policie Irena Seifertová. Dalších 73 přestupků strážníci předali magistrátu k dořešení. K nejvíce přestupkům došlo v Praze 1. Jde celkem o 309 případů.

Co hodina, to jiný břeh

Nejčastěji šlo o situace, kdy pouliční hudebníci hráli na zakázaných místech, používali zakázané nástroje nebo nepovolené zesilovače. Také nedodržovali pravidlo, aby se na levém vltavském břehu hrálo jen v liché hodiny, na pravém pak v sudé. Je to kvůli tomu, aby se předešlo delšímu hraní na jednom místě.

Přestože dochází k porušování vyhlášky, její vznik si městské části pochvalují. Zvláště pak Praha 1, na jejíž popud celá regulace vznikla. „Dramaticky se snížil počet stížností od obyvatel a lidí, kteří na území městské části pracují,“ říká starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

Pravidla, která dříve pro buskery, jak se pouliční umělci nazývají, neexistovala, si pochvaluje i Praha 5. Stížností tam ubylo. Problémový je pro radnici hlavně Anděl, kde pravidelně lidé s nástroji vystupují. A někdy i s nepovolenými zesilovači.

Ani jedna z místních radnic přes problémy nevolá pro zpřísnění současných pravidel. Ta jsou podle zastánců buskingu už v současně době příliš přísná. „Víceméně se jedná zákaz pouličního umění s výjimkou pro pár nástrojů jako třeba kytara,“ míní Jan Gregar, ředitel pouličního hudebního festivalu Praha žije hudbou.

Naráží tím na to, že není v metropoli dovoleno hrát na bicí a etnické nástroje, dudy, dechové instrumenty vydávající vysoké tóny, jako jsou pikoly nebo hoboje. Na žesťové nástroje by se zase měla používat tlumítka. „Kvůli stávající vyhlášce nemůže v Praze hrát osmdesát procent buskerů,“ říká Gregar, jenž byl organizátorem petice za zmírnění vyhlášky. Desítky kapel, které dříve hrávaly venku a následně vešly ve známost na klubové scéně, se podle stávajících pravidel nemohou na ulice vrátit.

Jako vhodné řešení navrhuje takzvané hudební zóny, z nichž každá by byla vedená pro určitý typ hraní. Kupříkladu u Lennonovy zdi by hrály akusticky jen kytary a komorní nástroje, na rušné křižovatce můžete mít zesilovač nebo saxofon.

Pokud by se podle Prahy 1 měla měnit pravidla, tak podle mnichovského modelu. Tamější praxi starosta jedničky Lomecký navrhuje v Praze zavést už léta. Mnichovská pravidla stanovují mimo jiné maximální počet hudebníků zvlášť pro dopoledne a zvlášť pro odpoledne. Pokud chce někdo hrát, musí si vyřídit povolenku, za niž se platí.

Bubliny jsou velký problém

Hlavní město zatím o žádném zmírňování nebo přetváření předpisů pro pouliční umění neuvažuje. „Současná pravidla efektivně vyřešila stížnosti na jednolitou a hlasitou hudbu. Nenalháváme si sice, že buskeři přebíhají kvůli hraní mezi břehy, ale třeba přejdou jen do jiné ulice. Minimálně to stačí, aby hluk netrápil rezidenty a pracující,“ tvrdí magistrátní radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Větší problém jsou podle něj pouliční umělci, kteří dělají v ulicích velké bubliny. Často totiž po jejich vystoupení zůstávají na chodnících kluzké kaluže jarové vody. Město už má hlášeny dva případy, kdy lidé na kalužích uklouzli a poranili se. Podle Wolfa by to však vyhláška neměla už více řešit a jde spíš o věc městské policie, jak bude vůči „bublinářům“ důsledná.

Než vešla v březnu loňského roku v platnost magistrátní vyhláška, neexistovala v Praze žádná pravidla pro pouliční umění. Na to si dlouhodobě stěžovala Praha 1, která evidovala desítky stížností lidí na hluk.

5. února 2016