Výherních automatů rychle ubývá, na internetu se však hazardu daří

  10:04
V Jihomoravském kraji skokově ubylo výherních automatů. Proti loňskému roku se jejich počet snížil z 5 600 na 3 400, tedy o třetinu, a to díky přísnějším paragrafům zákona o hazardu, jehož novela začala platit na začátku letošního roku.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Karel PešekMF DNES

Statistiky ministerstva financí přitom nezahrnují tzv. výherní hrací přístroje, které povolují obce a které musely všechny do konce roku 2017 skončit.

Konkrétně v Brně automaty ubývají postupně už tři roky. Tak, jak jim končilo povolení. Od nového roku je však skok markantní. „Jen od konce roku 2017 do dneška se jejich počet snížil o 4,2 procenta,“ přiblížil mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Aktuálně je v kraji 935 provozoven, víc než půlka jsou sázkové kanceláře. Hazard se stále více přesouvá na internet. Nový zákon o hazardu totiž sice zreguloval kamenné herny, ale povolil bez omezení hazardní hry na internetu.

Tam dříve byly legální jen kurzové sázky a karetní hry. Dnes se dají i na mobilu nebo počítači hrát ty samé válcové hry se symboly ovoce, jaké byly dřív k vidění jen v hernách a kasinu.

Hrát je tak vlastně snadnější. „Do kamenné herny musí člověk dojít, registrovat se a při každé návštěvě znovu ukazovat občanku. Při hře ho sleduje kamerový systém, po dvou hodinách se mu hra automaticky na 15 minut zablokuje na všech automatech v herně. Hraní přes internet je pohodlné a všude k dispozici, protože přístup na internet se nikomu zakázat nedá,“ upozorňuje mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek. Na internetu se také hraje za čím dál vyšší sázky.

Přístup k hazardu se mění

Že by byl hazard na ústupu, se tedy říci nedá. „Lidí, kteří se dostávají do závislosti na hazardním hraní, je bohužel stále dost. Ostatně přeplněné léčebny jsou toho dostatečným důkazem. Hazardní hraní je rozšířené poměrně značně mezi mládeží. Mladí lidé hrají na internetu kurzové sázky, mimo internet loterie,“ říká Zdeňka Košatecká, která vede soukromou psychologickou praxi pro závislosti.

Na rozdíl od automatů, které stojí v herně nebo baru, není u hraní na internetu dána žádná místní příslušnost, a proto je povoluje jen ministerstvo, ne obce.

Kdo na něm vydělává? Záleží na tom, o jaký druh hry se jedná. V případě technické hry, kterou obsluhuje sám sázející, připadá do státního rozpočtu 35 procent výnosu a do rozpočtů obcí 65 procent výnosu.

V případě ostatních hazardních her, jako je bingo, živá hra, tombola či turnaj malého rozsahu, je trend opačný – státu jde 70 procent a obcím 30 procent výnosu. „Není divu, že některá města již přikročila k dříve nevídanému kroku, kdy ruší regulační vyhlášky,“ podotkl Čírtek.

Typickým příkladem je Hodonín, kde se regulace hazardu v posledních letech několikrát měnila. Koncem roku 2016, ještě před účinností novely loterijního zákona, zastupitelé zakázali sázkové hry s výjimkou kasin a automatům umožnili provoz jen do vypršení povolení. Loni v září ale tuto vyhlášku zrušili, hazard tak není v současné době ve městě omezován.

„Při předložení návrhu na zrušení vyhlášky opoziční zastupitelé argumentovali, že vyhláška je diskriminační, brání volné soutěži a bude znamenat výpadek příjmů pro město až o 20 milionů korun,“ připomněl mluvčí města Josef Horníček.