V Plzni začala stavba východního okruhu, vznikne i nový železniční most

  13:32
V Plzni začala první ze tří etap stavby sedmikilometrového východního okruhu. Práce začnou od křižovatky Plaské a Studentské ulice, silnice pak povede do současného pole kolem Velkého boleveckého rybníka a pak směrem k Doubravce.

Délka první čtyřpruhové části okruhu bude 1,38 kilometru. „Datum zprovoznění je květen 2021,“ uvedl plzeňský šéf Ředitelství silnic a dálnic Zdeněk Kuťák.

Oblasti křižovatky Jateční ulice a ulice Na Roudné dají dělníci při stavbě okruhu zcela jinou podobu

„Novou okružní křižovatku a komunikaci propojující silnici I/20 s ulicí Na Roudné překlene 45 metrů dlouhý železniční most na trati Plzeň - Žatec. Výškové poměry nastavíme tak, abychom zajistili bezpečný průjezd trolejbusové dopravy. Středový dřík mostu bude ve středu nové křižovatky,“ popsal Kuťák.

Součástí stavby budou nové autobusové zastávky, jejichž stabilitu zajistí opěrné zdi. Dále vzniknou nové komunikace pro pěší a cyklisty.

Celý východní okruh bude dlouhý sedm kilometrů

Před zahájením prací se uskutečnil archeologický i pyrotechnický průzkum.

„Bylo to kvůli podezření, že právě sem dopadly během druhé světové války bomby adresované Škodovým závodům. Velký bolevecký rybník totiž sloužil jako orientační bod,“ vysvětlil Kuťák s tím, že obavy se nakonec nepotvrdily.

Kudy povede okruh

  • Stavba začne u křižovatky ulic Studentská a Plaská.
  • Čtyřpruhová silnice povede rovně do současného pole a pak směrem k Doubravce napravo od železniční trati.
  • Zhruba na úrovni hráze boleveckého rybníka se lehce stočí doleva a dočasně odvede dopravu k podjezdům u křižovatky Jateční třídy a ulice Na Roudné. Tam se napojí na už zrekonstruovanou část Jateční třídy s novým mostem přes Berounku.

Stavba první etapy okruhu vyjde na více než 597 milionů korun. Nejprve se začne s kácením stromů a zeleně, které musí být kvůli dodržení vegetačního klidu hotové do konce března.

Druhá etapa okruhu, která povede ulicemi Jateční - Na Roudné, se plánuje jako čtyřpruhová. Její příprava je nyní ve stadiu zpracování dokumentací k územnímu řízení.

Poslední třetí etapou okruhu bude propojení od Rokycanské ulice údolím Úslavy až k Jasmínové ulici na Slovanech, kde nyní končí dálniční přivaděč od sjezdu Černice.

Celý východní okruh by měl být dlouhý sedm kilometrů. Propojí dálniční přivaděč v Černicích, povede údolím řeky Úslavy, kolem Jateční ulice až k výpadovce na Karlovy Vary.

Autor: