Po výbuchu kotle v liberecké spalovně utrpěl muž vážné popáleniny

  14:44
V sobotu dopoledne vybuchl kotel v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára popálila sedmačtyřicetiletého zaměstnance. Vrtulník záchranářů těžce zraněného muže přepravil na specializované popáleninové centrum vinohradské nemocnice v Praze. Příčina výbuchu zatím není známa.

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára popálila osmačtyřicetiletého zaměstnance. (15. srpen 2018) | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„Muž utrpěl těžké zranění. Má rozsáhlé popáleniny na těle i na dýchacím ústrojí,“ řekl mluvčí krajské záchranky Michael Georgiev. Později policie upřesnila, že muž má popáleniny přibližně na šedesáti procentech těla. Kriminalisté případ vyšetřují jako těžké ublížení na zdraví.

Výbuch nastal před desátou hodinou. „Právě jsem si dělal doma jídlo a uslyšel jsem ránu,“ uvedl mladík, který bydlí přímo naproti spalovně. „Viděl jsem nějaký kouř. Hasiči přijeli bleskově, možná ani ne za minutu,“ dodal. Požár však ve spalovně nevypukl.

Předseda představenstva Pavel Bernát řekl ČTK, že spalovna je mimo provoz. „Jak dlouho budeme stát, zatím nevím,“ uvedl. Předpokládá, že kotel budou moci prozkoumat až v neděli. „Musíme ho nechat vychladnout, ještě dohořívá odpad. Ve spalovací komoře může být nějakých 500 až 600 stupňů. Musíme ho řízeně postupně ochladit a pak se do toho podíváme,“ řekl. 

Příčinu výbuchu může nyní jen odhadovat. „Vypadá to na nějakou poruchu membránové stěny,“ dodal.

Autor: