Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

  15:20
Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z chudých rodin, které se právě díky takovýmto vstupenkám na představení dostaly.

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Návštěvníci mohou vstupenky „navíc“ zakoupit za jednotnou cenu 100 korun na pokladně i online stránkách. Polárka pak dohlédne na to, aby vstupenka doputovala k dítěti, které na ni má nárok.

„Kromě zábavy může divadelní představení přispět k osobnímu rozvoji malého diváka. Může pozitivně ovlivnit jeho vkus a hodnoty, podpořit fantazii, tematizovat důležité otázky, mezi nimiž nemalou roli hraje otázka svobodné lidské existence ve společnosti,“ podotkla dramaturgyně Polárky a koordinátorka projektu Karolina Ondrová.

Projekt Zavěšená vstupenka funguje v Polárce už od října roku 2017, až letos však divadlo navázalo spolupráci s brněnskými neziskovými organizacemi, které pracují se sociálně vyloučenými rodinami nebo pomáhají dětem.

„Organizace si tím pádem mohou říct o vstupenky pro konkrétní děti na konkrétní představení odpovídající především jejich věku a pomoc tak dostává zase větší smysl,“ uvedla vedoucí Polárky Natálie Pelcová.

Službu se chystají využít i v brněnském centru Ratolest. „Spolupráce Polárky s neziskovkami funguje od začátku února, zatím čekáme, až budou vstupenky rozdistribuovány podle potřeby různých organizací. Počítáme s tím, že do divadla se napoprvé podívá asi desítka dětí z Nízkoprahového klubu Pavlač s doprovodem sociálních pracovnic,“ potvrdil Petr Tůma z Ratolesti Brno.

Dar učí základům solidarity

Zavěšené vstupenky využije třeba i organizace AGAPO, Armáda spásy, HoSt Home-Start ČR, Magdalenium, Paspoint nebo Sdružení Petrov. Počet zavěšených vstupenek na jeden měsíc je omezený a organizace děti vybírají tak, aby si divadlo dokázaly užít.

Podle Pelcové se ale divadlo nebrání navázat spolupráci s dalšími organizacemi a Zavěšenou vstupenku chtějí dostat i do jiných měst.

„V tuto chvíli jednáme s Divadlem Drak v Hradci Králové a Malým divadlem v Českých Budějovicích, ale projekt je otevřený všem podobně zaměřeným institucím, které o něj projeví zájem,“ doplnila.

Podle Ondrové navíc dar učí už odmalička děti základům solidarity. „Na snadno představitelném příkladu si dítě může uvědomovat, že i kolem něj existuje neštěstí a chudoba, že nemusí jen pasivně přihlížet a že je v jeho moci dělat drobné radosti tam, kde to má smysl,“ míní Ondrová.

Zavěšená vstupenka navazuje na tradici zavěšené či odložené kávy. Ta vznikla za druhé světové války v Itálii a postupně se rozšířila do celého světa.

Autor: