Sáhl jsem na kabel trčící ze země, tvrdil muž popálený na většině těla

  15:48
Případ muže, který loni v létě přežil v Plzni popálení elektřinou na více než polovině těla, zůstane uložený v policejních archivech. Muž si zranění zřejmě způsobil svojí neopatrností, policisté se ale nedopátrali ani k místa, kde zranění utrpěl.
Vrtulník zdravotnické záchranné služby dnes odpoledne převážel třináctiletého...

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Loni osmého srpna časně ráno přišel těžce popálený muž k trolejbusové zastávce na Rokycanské třídě v Plzni a ženu, která tam čekala na ranní spoj, požádal o přivolání sanitky.

Popálenou měl více než polovinu těla. Na zastávku si dotlačil i jízdní kolo.

Žena okamžitě vytočila tísňovou linku. Záchranáři muži poskytli nezbytné ošetření a okamžitě přivolali záchranářský vrtulník, aby muže co nejrychleji přepravil na popáleninovou kliniku do Prahy.

„Zraněného jsme převáželi na velké parkoviště u obchodního centra na Rokycanské třídě, kde přistál vrtulník. Tam jsme pacienta předali osádce letecké záchranné služby. Ta jej převezla na popáleninové centrum v Praze,“ popsal tehdy Martin Brejcha ze Záchranné služby Plzeňského kraje.

Kde přesně se muž popálil, policisté nevypátrali

Podle záchranářů bylo na první pohled patrné, že těžké zranění muži způsobil elektrický proud. Objasňování případu ale komplikoval mužův vážný zdravotní stav, který dlouho neumožňoval výslech pacienta.

Když později muž s policisty mluvil, podle informovaného zdroje jim řekl, že sáhl na kabel, který koukal ze země, a pak ho zasáhl výboj. Přesné místo, kde se to stalo, ale neuvedl.

„Prověřování případu skončilo, nebylo prokázané žádné protiprávní jednání. Můžeme pouze potvrdit, že muž byl zraněný elektrickým výbojem na blíže nezjištěném místě blíže nezjištěným způsobem,“ uvedla k neobvyklému případu plzeňská policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Od počátku bylo jisté, že zranění muž neutrpěl na trolejbusové zastávce ani v její těsné blízkosti. Následků popálenin se nezbaví do konce života.

Policisté a záchranáři v minulosti řešili i případy, kdy se zloději pokoušeli ukrást kabely pod proudem, aby pak měď z nich prodali ve sběrnách surovin. Někdy končily tyhle případy zraněními nebo i zastavením provozu na železnici, když zloději ukradli kabely drážního zabezpečovacího zařízení.

Před třemi lety zasáhl elektrický výboj sedmnáctiletého chlapce, který s kamarádem vylezl na nákladní železniční vagon na nádraží a jen se přiblížil k troleji pod proudem. Dva podobné případy řešili záchranáři v roce 2016 na Chebsku.

Autor: