Vary se chtějí dohodnout s patrioty na referendu o Vřídelní kolonádě

  9:02
Zamítnuté karlovarské referendum o Vřídelní kolonádě doputovalo k plzeňskému soudu. Vedení města nesouhlasí se zněním otázky, referendum ale vyhlásit chce. Patriotům, kteří chtějí kolonádu zbourat a nahradit ji replikou, nabídlo jednání.

Nová Vřídelní kolonáda má být replikou té historické. | foto: Repro: MF DNES

Karlovarští patrioti se na Krajský soud v Plzni obrátili ve středu. Žádají po Karlových Varech vyhlášení referenda o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou architektů Fellnera a Helmera.

Zastupitelé referendum minulý týden odmítli kvůli znění otázky. Kromě toho, zda jsou lidé pro obnovení repliky, totiž obsahuje i druhou část, která požaduje ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975 (o sporu podrobněji zde).

„Vedlo by to k uzavření kolonády pro veřejnost až do realizace repliky. Zároveň by vedlo k ohrožení lidí a majetku města, k havarování techniky k jímání termy a tedy paralyzování využití léčivého zdroje včetně poskytování lázeňských procedur s minerální vodou,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Ukončení oprav by podle něj město postavilo mimo zákon, a to nikoli jeden. Členové přípravného výboru ale otázku za problematickou nepovažují. Takzvané nucené zabezpečovací práce se podle nich mají konat i nadále.

„K těm se referendum nijak nevyjadřuje. Referendum se ale musí vyjádřit k připravované rekonstrukci nosné konstrukce, která by byla velmi nákladná a nesmyslná, pokud bude zároveň schváleno, že se kolonáda nahradí jinou,“ uvedl člen přípravného výboru Ota Řezanka.

Práce nesmí přerušit dodávky vody do lázeňských domů

Práce podle něj bude nutné naplánovat tak, aby nepřerušily dodávky vřídelní vody do lázeňských domů. Primátor už o referendu s Otou Řezankou mluvil a předpokládá, že soud může rozhodnout ve dvou variantách. Buďto referendum odsouhlasí, anebo uzná nepřípustnost otázky.

„V tom případě jsem Otovi Řezankovi nabídl spolupráci a shodu na znění upravené otázky, kterou by vlastní iniciativou vyhlásilo město,“ uvedl Petr Kulhánek.

Výsledek se radnice dozví do 30 dní, tedy zhruba kolem 8. prosince. Aby dodržela potřebné lhůty a referendum se mohlo konat společně s prezidentskou volbou, je připravená svolat mimořádné zastupitelstvo.

„Rozhodnutí ale samozřejmě může padnout i dříve. Třicetidenní lhůta je mezníkem a soud ji nemusí využít celou,“ řekl primátor.

Náměstek pro majetek Michal Riško ujistil, že vedení města vyhlášení referenda podporuje, nicméně se obává, že by jeho otázka mohla vést ke škodám.

„Nikdo z nás ale nechce občanům upřít jejich právo,“ uvedl.

Aby referendum platilo, musí se ho podle zákona zúčastnit alespoň 35 procent oprávněných osob.

„Těch máme asi 39 tisíc. To znamená, že hlasování by se muselo zúčastnit alespoň zhruba 13 650 voličů,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Pro nahrazení replikou by se podle něj muselo vyslovit přibližně 9 750 lidí.

Odborníci na architekturu a její historii mezitím dokončili stavebně historický průzkum nynější Vřídelní kolonády. Doporučují její opravu, aby mohla fungovat do původně plánované mezinárodní architektonické soutěže. Soutěž měla výsledky přinést do 10 až 12 let. Pokud se ale lidé vysloví v referendu pro zbourání kolonády a nahrazení litinovou replikou, město se musí jejich přání podřídit.