Čtení v korunách stromů nic nebrání, Vratislavice dostaly desítky milionů

  12:20
Novou knihovnu a spolkové centrum začnou letos stavět ve Vratislavicích. Součástí komplexu nad Kulturním centrem Desítka bude i podzemní sál pro přednášky nebo autorská čtení.

Novou knihovnu a spolkové centrum ve Vratislavicích nad Nisou má propojit prosklený průchod, mezi stavbami tak lidé budou moci ve výšce volně procházet. | foto: Vratislavice n. N.

Vratislavice už na stavbu získaly státní dotaci téměř 59 milionů korun. Pokryje devadesát procent nákladů. „Máme stavební povolení. Čekáme už jen na to, až vysoutěžíme dodavatele stavby a podepíšeme smlouvu. Se stavbou bychom chtěli začít během tohoto pololetí,“ uvedl vratislavický starosta Lukáš Pohanka. Stavba potrvá dva roky, možná se ji podle starosty podaří zkrátit.

Fotogalerie

Moderní budova knihovny vytvoří jeden urbanistický celek se současným opuštěným domem, někdejší mateřskou školou. Po radikální přestavbě se z něj stane spolkové a komunitní centrum. Najdou v něm prostory všechny spolky, které ve Vratislavicích působí. Zázemí by v domě mělo najít i mateřské centrum.

Sousední knihovna dostane ryze moderní podobu. Architekt Jiří Janďourek, mimo jiné spoluautor přestavby nového libereckého magistrátu, ji navrhl jako otevřenou věž s vnitřním atriem. Čtenářům nabídne výhledy do přilehlého parku.

Oba domy nad úrovní terénu propojí prosklený průchod, aby mezi stavbami mohli lidé volně procházet. Pod zemí vznikne přednáškový sál. „Když ještě fungovala knihovna v základní škole, jednou za měsíc se tam konaly tematické přednášky nebo autorská čtení. Ten prostor nám chybí. Kulturní centrum je pro tento účel moc velké, má kapacitu tři sta míst,“ uvedl starosta. 

Historický dům dostane původní ráz

Okolí architekt urbanisticky proměnil a dotvořil. Před starým domem vyprojektoval místo s posezením, kterým se sestoupí do podzemních částí.

„Nahoře jsme se snažili vrátit historickému domu původní ráz,“ uvedl před časem architekt Jiří Janďourek.

Dnes je knihovna v bočním traktu Desítky. Stísněný prostor, který původně sloužil jako expozice věnovaná konstruktérovi Porschemu, ale knihovníkům nevyhovuje. „Místo po knihovně bychom chtěli využít pro expozici věnovanou historii Vratislavic,“ řekl Pohanka. 

Autor: