Pechanec odsouzený za vraždu Roma chce na radnici, slibuje slevy

  12:58
Vlastimil Pechanec, který byl v roce 2003 odsouzen za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona na sedmnáct let vězení, kandiduje na radnici ve Svitavách. V programu zveřejněném na sociální síti slibuje výrazné slevy místním občanům, v popisu nápadů je ale také několik pravopisných chyb.

Propuštěný Vlastimil Pechanec při odchodu na svobodu z pardubické věznice v roce 2014. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dnes osmatřicetiletý Pechanec byl v roce 2014 po odpykání dvanácti let podmíněně propuštěn z vězení. Vinu opakovaně odmítal a nikdy ji neuznal, naposledy koncem roku 2015 neúspěšně žádal o obnovu procesu.

Už před dvěma lety měl namířeno v krajských volbách na hejtmanství, ovšem svou kandidaturu nakonec stáhl.

„V souvislosti s mojí kauzou je mediálně a účelově špiněna DSSS, a nechci, aby toho bylo zneužíváno v předvolební kampani,“ uvedl tehdy na oficiálním facebookovém profilu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Jenže trestní minulost mu jen tak někdo neodpáře. „Deset let po propuštění z vězení může zažádat o vymazání z trestního rejstříku,“ řekl tiskový mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Jan Kulhánek. „Pokud by znovu spáchal trestný čin, ten původní se v záznamech zase objeví,“ dodal.

Nyní se tedy Pechanec chce stát komunálním politikem. V nadcházejících volbách je lídrem uskupení Za bezpečné Svitavy, které DSSS podporuje.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Podle programu na sociálních sítích patří mezi priority uskupení zavést městskou vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na vybraných místech a vykázat tak nepřizpůsobivé lidi a bezdomovce z laviček a ulic města.

Velké benefity by pak lídr kandidátky Pechanec dopřál všem obyvatelům Svitav. Platili by jen polovinu ceny za vstupné do kina, divadla či bazénu i za kartu MHD.

Nástin programu se ovšem také hemží pravopisnými chybami. Jsou v něm termíny jako „průmislová a obchodní zóna“ nebo „zvíšení turistiky“.

Pokud by byl Pechanec zvolen, přál by si mít ve městě hokejový klub.