Po sexu ženu zavraždil. Místo původních 25 let půjde do vězení na 17

  12:58
Recidivista Jiří Rigó, který loni po sexu zavraždil devětatřicetiletou ženu v domově chráněného bydlení v Sokolově, stráví ve vězení 17 let. Pravomocně o tom dopoledne rozhodl plzeňský krajský soud. Původně Rigóvi uložil 25 let, případ ale musel z rozhodnutí Nejvyššího soudu projednat znovu.

K mrtvé ženě vyjížděli kriminalisté 30. června loňského roku. Tělo bylo v zamčeném pokoji chráněného bydlení, kde přebývají zejména lidé s mentálním hendikepem. 

Podle spisu útoku předcházel sex mezi oběma hlavními aktéry. Po něm ale žena Rigóvi řekla, že když se nerozejde s jinou ženou, oznámí, že ji opakovaně znásilnil. Muž ji vzápětí začal rdousit.

Nejdřív rukou, pak jí tlačil kolenem proti krku a zároveň jí překryl obličej polštářem. „Aby měl jistotu, že ji usmrtil, kuchyňským nožem dlouhým 22 centimetrů ji bodl do levé části hrudníku a probodl srdce,“ popsali čin soudci.

Z bytu oběti, který pachatel po činu zamkl, zmizela elektronika. Tu Rigó, dříve několikrát odsouzený za jiné trestné činy, obratem prodal.

Fotogalerie

Letos na jaře Krajský soud v Plzni potrestal obžalovaného výjimečným trestem 25 let vězení. Proti tomu se Jiří Rigó odvolal a vrchní soud mu trest snížil o čtyři roky na 21 let, kdy mimo jiné zohlednil, že se pachatel po činu přihlásil policii a přiznal k činu. Verdikt byl pravomocný.

Jenže případ tím neskončil. Po dovolání k Nejvyššímu soudu dospěli jeho soudci k závěru, že čin nebyl proveden zvlášť surovým způsobem, a tak nejsou podmínky pro výjimečný trest. Verdikt soud zrušil a poslal k plzeňskému krajskému soudu k novému projednání.

Když se nyní plzeňští soudci případem znovu zabývali, museli respektovat názor Nejvyššího soudu, a Rigó tak byl ohrožen trestem mezi 10 až 18 lety.

„Uložili jsme trest při horní hranici této trestní sazby. V popisu skutku se nic nezměnilo,“ řekl soudce Tomáš Bouček.

Protože se obžalovaný i státní zástupkyně vzdali práva na odvolání, verdikt je od vyhlášení pravomocný.

Ozbrojená eskorta přivedla k soudu nebezpečného vraha (19. 6. 2018)

Autor: