Zakázaná vozítka segway nahradily v centru Prahy elektrické koloběžky

  19:32
Vozítka segway musela na konci loňského roku zmizet z širšího centra Prahy. Podnikatelé, kteří měli na jejich půjčování založený byznys, se ale nevzdávají. Zákazníky vozí jinými způsoby, například na elektrických koloběžkách.

Segwaye ze středu Prahy zmizely, ale ne jejich pronajímatelé. .Místo vozítek používají na vyjížďky elektrické koloběžky. | foto: iDNES.cz

Proti těžkým dvoukolovým vozítkům, na kterých se proháněli turisté mezi chodci, brojila hlavně Praha 1. Ta má od listopadu, kdy v ulicích přibyly značky zakazující jízdu na segwayi, od vozítek klid. Strážníci od poloviny prosince pokutovali jedenáct hříšníků, kteří nařízení porušili.

„Velké segwaye v podstatě zmizely z chodníků,“ potvrdil informace starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09). Jenže zakázaná vozítka mají nové nástupce. Část provozovatelů se totiž přeorientovala na elektrokoloběžky, na kterých opět vozí turisty centrem.

Situace je ale v tomto případě pro město o něco příznivější, než tomu bylo v případě segwayů.

Zákon totiž posuzuje elektrokoloběžky stejně jako jízdní kola, a proto pro jejich jezdce platí totožná pravidla jako pro cyklisty. Případnou jízdu po chodníku tak mohou strážníci a policisté pokutovat bez nutnosti nové vyhlášky a značek, jako tomu bylo u segwayů.

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové strážníci zvýšený výskyt elektrokoloběžek v centru Prahy zaznamenali. „Přestupek strážníci řešili například na Malé Straně, kdy skupina na elektrokoloběžkách jela po chodníku, čímž porušila zákon o provozu na pozemních komunikacích,“ zmínila Seifertová.

Segway jako reklamní poutač

Dalším trendem je podle ní situace, kdy provozovatelé segwayů do zakázané zóny dovezou několik vozítek a nabízejí tam turistům své služby. „Vozítka tak používají jako poutač. Poté je i s turisty odvezou do míst, kde není jízda na vozítkách zakázána. Tím se ale mohou dopustit například porušení tržního řádu, porušení zákazu pouliční reklamy nebo neoprávněného záboru veřejného prostranství,“ vyjmenovala mluvčí.

Kam v Praze nesmí segwaye

Segwaye i se zákazníky pak většinou putují do Prahy 2, kam se velká část provozovatelů přesunula. Druhá městská část totiž vozítka omezila jen na části svého území.

„Praha 2 se stala takovým ostrovem, jelikož se k zákazu připojila i Praha 3 a 4. Nárůst vozítek v ulicích byl obrovský a stěžovali si na něj občané. Proto jsme magistrát požádali o rozšíření zákazové zóny,“ připomněl místostarosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) s tím, že by k rozšíření zákazu mělo dojít do léta.

Vyhlášku ale řeší i sami provozovatelé půjčoven s vozítky segway. V únoru podala Asociace Segway ČR na magistrátní vyhlášku žalobu s tím, že zákaz poškozuje jejich podnikání a je protizákonný (psali jsme zde).

S deštníkem a bez povolení

Zákaz segwayů v centru Prahy ale přinesl ještě jeden problém. V jádru města totiž přibyly skupinky postávajících osob s deštníky, které nabízejí různé vyhlídkové projížďky po Praze.

Těm provozovatelé vozítek segway svým nuceným odchodem uvolnili prostor. Potíž je v tom, že tyto skupiny nabízejí své služby většinou načerno – bez povolení na zábor veřejného prostranství a bez zaplacení poplatku.

„Je potřeba, aby to živnostenské úřady a městská policie začaly více potírat. Je to nezdaněný zábor, který poškozuje provozovatele, kteří si pro nabízení služeb řádně platí místo,“ vysvětlil Lomecký. Situaci projednal i magistrátní výbor pro bezpečnost, kde ředitel městské policie Eduard Šuster přislíbil, že se na nelegální nabízení projížděk strážníci zaměří.

Na problém upozornil také Aleš Martin, mluvčí Asociace CK – Okružní jízdy Praha. „Je složité těm provozovatelům, kteří nic neplatí, přestupky dokazovat. Snažíme se to ale ve spolupráci s městem řešit,“ konstatoval Martin. I podle něj situace eskalovala právě po zákazu segwayů.

Praha začala instalovat stovky značek zakazujících vjezd vozítek segway loni v listopadu:

25. listopadu 2016