Vozíte lyže volně v autě? Hrozí vám pokuta!

  9:00
Nezajištěné lyže v autě mohou při jízdě zranit pasažéry. Policisté se proto na způsob jejich uložení zaměřují při kontrolách. Pokud nejsou správně ukotvené, hrozí za to pokuta.

lyze | foto: iDNES.cziDNES.cz

Lyže je nutné v autě převážet zajištěné. Na nerovné silnici nebo při dopravní nehodě totiž mohou pasažéry zranit. Řada lidí si ale těžkou hlavu s převozem lyží nebo běžek nedělá a bez jakéhokoliv zajištění je pokládá volně mezi sedadla. Za to jim hrozí pokuta, tvrdé postihy jsou především ve Francii a Rakousku. Policejní mluvčí Kateřina Bémová Rádiu Impuls řekla, že u nás může řidič vyfasovat až dvoutisícovou sankci. „Pokud řidič převáží ve vozidle lyže, musí je mít umístněné tak, aby neohrožovaly a neomezovaly řidiče a další pasažéry. V opačném případě se dopouští přestupku,“ potvrdila.

Mluvčí UAMK Igor Sirota doporučuje ukládat lyže a běžky na střešní zahrádku, nebo do rakve. Je ale podle něj také možné ukotvit je i přímo v interiéru. „Ideální je použít přímo dodatkovou výbavu automobilu. V případě, že používáte vak, tak i ten musí být upevněný.“ Na zajištění je nutné myslet i v případě, že řidič převáží autem jiný velký předmět, například televizi.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta ze zvukového záznamu níže: