Volební účast může ovlivnit počasí!

  9:00
Na počasí můžou doplatit kandidáti, kteří mají širokou podporu. Možní voliči si totiž v takovém případě řeknou, že má daný kandidát dost jistých hlasů a pro tentokrát cestu k urně vynechají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Analytik Josef Šlerka Rádiu Impuls řekl, že počasí může ovlivnit jak mladé, tak starší občany. „Pokud bude náledí a bude škaredé počasí, tak spousta starších voličů volit nepůjde. Budou se bát, že by mohli sklouznout na chodníku. Druhá věc je, že když bude hezky, tak zase spousta outdoorově aktivních dá přednost tomu být venku a počkají na druhé kolo.“

K prezidentským volbám by mohla přijít víc než polovina Čechů. Alespoň to vychází z dat agentury STEM. Aktuálně rozhodnutých je okolo 58 procent občanů. Ti podle svých odpovědí k volbám plánují přijít. Jak ale Rádiu Impuls řekl ředitel agentury Jan Hartl, stále je velké množství těch, kteří se rozhodnou až dnes. „Je velký rozsah potenciálních voličů, kteří svou volbu teprve zvažují a bude záležet na těch posledních momentech před volbou. Náš odhad byl kolem 65 procent.“ První kolo volby prezidenta dnes pokračuje od 8. hodiny. Volební místnosti budou otevřené až do 14:00.

Poslechněte si odhad Jana Hartla ze záznamu níže: