Na zasedání zastupitelstev nejvíce chyběli ředitel, lékaři i hejtman

  8:40
Hejtman Jiří Běhounek v Pelhřimově, šéf festivalu dokumentů Marek Hovorka v Jihlavě, ředitel Daneš Burket v Třebíči a lékařka Lucie Stehlíková v Havlíčkově Brodě. Tito zástupci politických stran měli na Vysočině nejhorší docházku na schůze zastupitelstva ve svých městech.

Ředitel mezinárodního festivalu dokumentů Marek Hovorka je mezi voliči oblíbený. Zároveň ale právě on má z jihlavských zastupitelů nejvíce absencí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Časově velmi vytíženého šéfa festivalu dokumentů Marka Hovorku mají voliči rádi. Už dvakrát jej vynesli ze zadních pozic kandidátky TOP 09 na jihlavskou radnici.

Co se ale týká docházky na schůze zastupitelstva, tak chyběl nejčastěji ze všech sedmatřiceti zástupců stran. Celkem osmkrát. To je v přepočtu zhruba třetina všech zasedání. Hovorka kandiduje i letos, tentokrát za uskupení Fórum.

„Důvodem mé nepřítomnosti byla buďto zahraniční služební cesta, pokud jsem její načasování nemohl přizpůsobit termínu zastupitelstva, nebo nemoc. Navzdory své nepřítomnosti jsem se ale samozřejmě vždy seznamoval s projednávanou agendou,“ ujišťuje Hovorka.

Podle něj je na druhé straně inspirativním přínosem, že často cestuje, poznává jiná města a instituce.

„Ať jsem kdekoli, svou zkušenost vždy vztahuji ke snění o Jihlavě blízké budoucnosti. Jakkoli si nemyslím, že prostá fyzická přítomnost na zastupitelstvu je automatickým přínosem pro město, moje účast je pro mě vždy prioritou,“ uvedl Hovorka.

Burket: Nejde být zároveň ve Washingtonu a v Třebíči

Během třebíčských schůzí zastupitelstva nejčastěji chyběl podle statistik městského úřadu Daneš Burket (Pro Třebíč). A to celkem devětkrát. Burket ale tento oficiální údaj z radnice zpochybnil.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Udělal jsem si vlastní analýzu na základě přehledu hlasování a moje účast dosahuje bezmála osmdesáti procent. Každopádně souhlasím, že ani to se nedá považovat za zodpovědnou docházku. V polovině volebního období jsem změnil zaměstnání. S mým novým působením je spojeno i hodně cestování do zahraničí,“ reagoval Burket, který je teď ředitelem sekce Centra výzkumu Řež.

A zdůrazňuje, že byl při svých absencích omluven. „Každý jistě uzná, že není možné být na jednání u náměstka ministra energetiky Spojených států ve Washingtonu a současně sedět v Třebíči na jednání zastupitelstva,“ doplnil.

Kvůli pracovnímu vytížení se proto rozhodl, že počtvrté již letos v Třebíči kandidovat nebude.

Druhým za Burketem je zastupitel Martin Svoboda (Ta naše Třebíč), který chyběl šestkrát. Tento ekonom a sportovní manažer jde nyní do voleb z druhého místa na společné kandidátce ODS a Té naší Třebíče. A pětkrát chyběl manažer Milan Šťastný, jenž je letos na posledním místě hlasovací „soupisky“ za koaliční uskupení Břehy.

Stehlíková: Mívám návštěvní službu ve vesnicích

Na havlíčkobrodské radnici nejčastěji chyběla při schůzích zastupitelstva lékařka Lucie Stehlíková, jež byla zvolena na kandidátce hnutí ANO. Nepřišla celkem osmkrát.

„Bohužel ne vždy jsem schopna se zúčastnit všech jednání. Důvodem je pracovní vytížení a odpolední návštěvní služba ve vesnicích v okrese Havlíčkův Brod,“ popsala Stehlíková.

Díky preferenčním hlasům „přeskočila“ před čtyřmi lety šest ostatních kolegů z kandidátky a tím pádem se dostala na radnici. Letos kandiduje opět. Tentokrát je na pátém místě uskupení ANO a Ženy za Brod.

Celkem šestkrát chyběli v Havlíčkově Brodě náměstkyně hejtmana Jana Fischerová (ODS) a lékař Jiří Stryhal. Ten byl zvolen z kandidátky lidovců. Letos už se za tuto stranu neuchází o hlasy. To bývalá starostka Brodu Jana Fischerová kandiduje opět. Je v zadní části listiny, na 22. místě. Z podobné pozice kandidovala i minule a hlasy lidí ji vynesly do zastupitelstva.

Janě Fischerové se zprvu nezdál počet šesti absencí, tak si vše ještě ověřila na městském úřadě. „Jsou v tom i mimořádná zastupitelstva, která jsou v jiných než obvyklých termínech. Třeba to byly jen schůze k jednomu bodu na hodinu. Tam to není tak podstatné, jako když je klasické zastupitelstvo,“ poznamenala Fischerová. Dvě absence byly podle ní ze zdravotních důvodů a jednou měla jiné pracovní povinnosti.

V Pelhřimově nejvíce chyběl hejtman, zaměstnávají ho funkce

Na pelhřimovské radnici sečetli nejvíc absencí hejtmanu Jiřímu Běhounkovi (za ČSSD). Mluvčí úřadu Andrea Unterfrancová informovala, že chyběl celkem devětkrát.

Běhounek je vedle práce na radnici v Pelhřimově také v čele kraje, pak poslancem, lékařem i místopředsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. V posledních pelhřimovských volbách dostal na šestém místě víc hlasů než starosta a lídr František Kučera ze stejné kandidátky. Letos kandiduje Běhounek ve městě znovu z pátého místa.

Hned za ním se umístil v počtu absencí doktor práv Jiří Kozák (Změna pro Pelhřimov), který chyběl pětkrát a letos již znovu nekandiduje.

Nejtišší byl Jirků, Tomanec mluvil skoro devět hodin

Investiční technik Jaroslav Jirků je jihlavský politik, na něhož komunisté letos hodně sází. Umístili ho na druhé místo svojí kandidátky. V posledním volebním období „vynikl“ tím, že se ani jednou nepřihlásil do diskuse na schůzích zastupitelstva.

Vysvětluje to tak, že za komunisty diskutoval především jeho kolega Pavel Šlechtický, s nímž vše projednávali před schůzí v stranickém klubu.

„Svůj názor na projednávané body jsem vyjádřil hlasováním,“ uvedl Jirků.

Dalším z nejméně přihlašovaných do diskuse je šéf firmy Nest Miloslav Neckář, zastupitel za ANO. Mluvil jen půl minuty.

„Nastupoval jsem v polovině volebního období. První moje absolvované zastupitelstvo bylo v opoziční roli. V průběhu mě napadalo mnoho příspěvků, ale nepřišlo mi úplně vhodné je prezentovat ihned po nástupu,“ popsal Neckář. A protože se pak vedení magistrátu politicky změnilo, absolvoval již další schůze jako koaliční zastupitel a radní. A na zasedáních radních, jež jsou neveřejná, se podle svých slov pravidelně účastní diskusí.

„Není již pak důvod řešit tyto připomínky na zastupitelstvu,“ míní Neckář.

Na veřejných zasedáních nebývá slyšet ani Karel Vybíral (ČSSD), který mluvil v tomto volebním období jednu minutu. Letos také kandiduje.

Naopak nejvíce promlouval primátor města Rudolf Chloupek (ČSSD), a to více jak jeden den čistého času.

„Hned po něm nejvíce promlouval náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), čistých 22 hodin času. Hned po něm drží třetí pozici zastupitel za Fórum Jihlava Miroslav Tomanec, který diskutoval necelých devět hodin,“ přiblížila mluvčí magistrátu Aneta Hrdličková.

Autor: