Volby stojí města statisíce, většinu nákladů potom proplatí stát

  16:56
Počítač pro každou volební místnost musí ještě před volbami zajistit města v Moravskoslezském kraji. Většinou to řeší tak, že si je pronajmou od soukromých firem.
Příprava volebních uren na ÚMO Plzeň 3. (6. října 2016)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Téměř 130 tisíc korun bez DPH zaplatí letos frýdecko-místecký magistrát za pronájem výpočetní techniky potřebné ke zvládnutí podzimních parlamentních voleb. A podobně na tom jsou také další velká města v regionu.

Požadavky na počet přístrojů jsou totiž jasně dané. „Je stanoven počet volebních místností, kterých je v rámci města 57. V každé z nich bude počítač a tiskárna s programem pro sečtení hlasů a pro zpracování podkladů pro Český statistický ústav,“ vysvětluje mluvčí města Jana Matějíková.

Frýdecko-Místečtí už také jako jedni z prvních v kraji vědí, na kolik je příprava voleb přijde. „Zajištění pronájmu výpočetní techniky a souvisejících služeb pro podzimní volby máme vysoutěženo v celkové ceně 127 900 korun bez DPH,“ prozradila mluvčí.

Část výdajů platí města ze svého

Magistrát však nájem počítačů ve výsledku ze svého rozpočtu hradit nebude. Náklady budou totiž proplaceny z dotace krajského úřadu. Obdobně si pak počítače pro volby pronajímají také v dalších městech.

„Pro letošní rok zatím cenu za pronájem počítačů neznáme, ale neměla by se lišit od předchozích krajských voleb, kdy byl počet jednotlivých volebních místností obdobný,“ sdělila mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná. „Tehdejší cena za pronájem výpočetní techniky dosáhla 282 tisíc korun. Vždy ji poptáváme u opavských firem a počítače si u nich na dobu voleb pronajímáme,“ dodala mluvčí.

Pronájem výpočetní techniky představuje u velkých měst pouze část potřebných volebních nákladů. Většinu z nich proplácí stát, část výdajů ale města musí hradit ze svého.

Při posledních volbách tak například v Opavě dosáhly celkové výdaje 1,6 milionu korun, z čehož město získalo 1,46 milionu od státu. Zbytek museli Opavští zaplatit ze svého rozpočtu.

Někde zvažují využití počítačů z vlastních zdrojů

Podobné to je i v Havířově. „Výpočetní techniku zajišťujeme dodavatelským způsobem na základě smlouvy. Stejně jako v loňském roce budeme potřebovat 79 počítačů pro volební okrsky a sedm počítačů pro statistiku. Během loňských voleb nás výpočetní technika stála necelých 400 tisíc korun, pro letošek zatím cenu nevíme,“ přiblížila havířovská mluvčí Jana Dybová.

V Karviné se o způsobu zajištění techniky pro volby ještě rozhodují. „Magistrát zatím uzavřel příjem nabídek pro výběrové řízení na počítačové vybavení volebních místností, ale ještě není rozhodnuto,“ řekla karvinská mluvčí Šárka Swiderová. „Ve hře je stále i varianta, že budeme počítače zajišťovat z vlastních zdrojů,“ podotkla mluvčí.

Náklady ostravského magistrátu a městských obvodů za poslední volby dosáhly 11,5 milionu korun. Výpočetní techniku si pak obvody zajišťují samy. „Za nájem výpočetní techniky pro 79 volebních okrsků jsme zaplatili 162 503 korun,“ vypočítal mluvčí ostravského městského obvodu Poruba Martin Otipka. „V ceně byl nájem notebooku, tiskárny, dovoz a odvoz techniky, instalace software a servis.“