ODS ztratila po 24 letech radnici v Římově, kvůli chybě nekandidovala

  8:52
Už od roku 1994 sbírala ODS v Římově na Českobudějovicku jedno drtivé vítězství ve volbách za druhým. Zisk více než šedesáti procent hlasů nebyl výjimkou. Až do letošního roku. Kvůli administrativní chybě a selhání stranického manažera občanští demokraté v obci s 900 obyvateli nakonec vůbec nekandidovali.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Pavel WellnerMAFRA

Důvod je prostý. Oblastní manažer ODS Karel Šerák římovskou kandidátku nedoručil na příslušný registrační úřad v Českých Budějovicích, ale podal ji na Obecním úřadě v Římově, který však není registračním místem.

Tuto chybu zjistili zástupci strany až po uplynutí všech zákonných lhůt na možnou nápravu.

Jednání v okresních městech

  • České Budějovice - Spolupráce všech zvolených uskupení, což navrhovali Piráti, je nereálná. Pro většinu stran je překážkou KSČM. Vítězné ANO jednalo hlavně s druhou ODS a třetími OPB. Ke konci týdne se budou zabývat svými programy. Dohromady mohou vytvořit koalici, která by držela 29 křesel v 45členném zastupitelstvu. Pravděpodobnější je, že se ANO dohodne pouze s jedním z dvojice ODS a OPB a do koalice přizvou sdružení Čisté Budějovice, a(nebo) Společně pro Budějovice.
  • Tábor - Vítězné hnutí Tábor 2020 už se s druhým ANO domluvilo na postu starosty pro Štěpána Pavlíka. Sešlo se i s Piráty a Jinak!, jednání ale ještě bude celá řada. Ve hře je například koalice na současném půdorysu Tábor 2020, ANO, Jinak! a ČSSD, která by dala 16 křesel v 27členném zastupitelstvu.
  • Písek - Vítěz voleb sdružení Pro Písek oslovilo ČSSD, ODS, KDU-ČSL, ANO i Piráty. Zatím vyloučilo spolupráci s KSČM a formací Písek Sobě - SNK. Jednička kandidátky Pro Písek Eva Vanžurová preferuje stabilnější koalici. Pět uskupení by dohromady mělo 24 z 27 zastupitelů. Zatím běží informační schůzky a zástupci jednotlivých subjektů si nastiňují priority programů.
  • Prachatice - Koalice je zatím otazníkem. „Navzájem jsme se dohodli, že zatím nebudeme nic komentovat, abychom neklamali veřejnost,“ řekl Martin Malý, lídr vítězných Nezávislých s osmi mandáty.
  • Jindřichův Hradec - Starosta a lídr vítězné ČSSD Stanislav Mrvka naznačil, že radnici povedou v dosavadní koalici s ANO a SNK-ED, která má 15 z 27 křesel. „Po víkendu chceme mít jasno,“ uvedl Mrvka.
  • Český Krumlov - Kvůli rozdrobenému zastupitelstvu, kde 27 křesel obsadí 10 stran, je situace složitá. Záleží na vyjednávání lídrů čtyř stran, které mají po třech mandátech.
  • Strakonice - Strakonická Veřejnost se rozhodla, že povládne sama, což jí umožňuje 16 mandátů v 27členném zastupitelstvu. TOP 09 a nezávislým s ODS nabídne vedoucí pozice ve finančním a kontrolním výboru.

(red, ČTK)

„Byla ještě možnost, že by se kandidatury vzdali i Nezávislí a mimořádné volby by pak byly v zimě. Ale nepodařilo se nám na tom dohodnout,“ uvedl dosavadní starosta Římova Miroslav Slinták (ODS).

Nevídaná věc se odrazila i ve volební účasti. Někteří obyvatelé pravděpodobně volby pro neúčast svých favoritů bojkotovali. Přišlo jich jen přes 24 procent. V předešlých šesti komunálních volbách přitom dorazilo vždy alespoň 60 procent voličů.

V obci tedy letos kandidovali jen Nezávislí a všech jedenáct členů usedne v zastupitelstvu.

„Stala se velká chyba a nás to moc mrzí. Musíme tak počkat další čtyři roky. Určitě budeme pro obec dál pracovat a věřím, že se objevíme například v komisích a podobně,“ reagoval Slinták.

V úřadě pracoval osm let a ještě nějaký čas bude, nejdříve se musí sejít ustavující zastupitelstvo a pak až bude Slinták předávat celou agendu. Je připraven pomoci novému starostovi se zapracováním a seznámením s úřadem, pokud o to bude mít zájem. Kromě Slintáka končí ještě dalších šest zastupitelů z ODS.

Předseda jihočeských občanských demokratů Martin Kuba označil celou událost za lidský zkrat. „Je to, jako když někdo položí rychlovarnou konvici na plynový hořák sporáku,“ okomentoval Kuba.

Zkraty podle něj nastaly dva: první, když tam manažer kandidátku odevzdal, a druhý, že si ji starosta na úřadě nechal. Neúčast ve volbách ho samozřejmě hodně zamrzela. „Nicméně v životě nastanou chvíle, kdy se něco podobného stane každému,“ dodal Kuba.

Autor: