Ve Frýdku-Místku se dohodly na koalici ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL

  10:28
Velmi rychle se politici dokázali dohodnout na spolupráci ve Frýdku-Místku. Koaliční smlouvu podepsaly Česká strana sociálně demokratická, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL. Společně tak v zastupitelstvu získaly 23 křesel z celkových 43.

Koaliční partneři, kteří povedou po čtyři roky Frýdek-Místek. | foto: Město F-M

Podle zástupců jednotlivých stran byla pro uzavření koaliční smlouvy rozhodující velká programová shoda. 

„Máme ji v drtivé většině bodů, zatím je ale nebudeme specifikovat,“ doplnil za ČSSD Michal Pobucký. „Průnik je velký, kontroverzních bodů bylo jen několik,“ potvrzuje Radovan Hořínek, lídr hnutí ANO. Podle Sikory bylo KDU-ČSL už v dosavadní koalici, a proto nebyl důvod nepokračovat. 

V dohodě se počítá s tím, že ČSSD obsadí podle vlastního návrhu pozici primátora a dvou náměstků, ANO nominuje dva náměstky, KDU-ČSL jednoho náměstka primátora. V této chvíli už týmově pracují na programovém prohlášení.

Volby ve městě vyhrála ČSSD v čele s primátorem Michalem Pobuckým a v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu obsadí jedenáct křesel. Zatímco před čtyřmi lety získala strana 22,09 procenta hlasů a skončila druhá za hnutím ANO, nyní jí vítězství zajistilo 21,9 procenta hlasů.

Za ČSSD se umístilo hnutí Naše Město F-M a získalo tak deset mandátů, čili o čtyři více než v předchozích volbách. Ve vedení města však nebude. 

Třetí pozice náleží hnutí ANO. Obdrželo 16,5 procenta hlasů a osm křesel v zastupitelstvu. KDU-ČSL skončila čtvrtá s výrazným odstupem a bude mít v zastupitelstvu čtyři politiky.

Autoři: ,