Zastupitelé složili mandát. Obce na Bruntálsku kvůli tomu čekají nové volby

  7:04
Vedou je starostové z předchozího volebního období, platí pro ně rozpočtové provizorium a čekají je nové komunální volby. Čtyři obce v Moravskoslezském kraji se dostaly do svízelné situace. Po říjnových volbách část nových zastupitelů složila mandát, takže počet členů zastupitelstva tam klesl pod pět. Podle zákona musí lidé k urnám znovu.
Zcela běžný jev eurovoleb 2014: opuštěná volební schránka a nudící se členové...

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Situace, kdy počet zastupitelů klesl pod zákonnou hranici a připravují se nové volby, je ve čtyřech obcích, všechny se nacházejí na Bruntálsku. Jde o Slezské Pavlovice, Rudnou pod Pradědem, Krasov a Petrovice,“ informovala Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Právě krajským úředníkům samosprávy musí v zákonné lhůtě poslat potřebné podklady s návrhem na nové volby. Ti věc předají ministerstvu vnitra, jež stanoví nový volební termín. Do té doby v čele obcí zůstává dosavadní vedení.

„Fungujeme s omezenou pravomocí. Zajišťujeme základní samosprávu a nesmíme přijímat větší rozhodnutí, které by mělo dopad na delší dobu. Finančně jedeme podle rozpočtového provizoria. Řádný rozpočet na příští rok může schválit jen platné zastupitelstvo, které teď nemáme,“ popsal dosavadní starosta Rudné pod Pradědem Radomír Tománek.

Zastupitelstvo tam má momentálně čtyři členy z celkových sedmi. „I přes koaliční jednání jsme se nedohodli personálně na vedení obce,“ dodává Tománek. Kvůli sníženým pravomocem obec může vyplácet mzdy zaměstnancům, příspěvky škole či zajišťovat úklid v ulicích a opravy techniky, na investice však musí zapomenout.

Nejisté jsou také rozjeté projekty. „Připravujeme malou vodní plochu, na ministerstvu zemědělství je žádost o dotaci. Když nám bude přiznána, nevíme, jestli ji takto můžeme přijmout. Je to závazek na několik dalších let,“ uvádí příklad starosta Rudné pod Pradědem.

Podobnou situaci řeší Krasov. „Máme podaných několik projektů, ať už jde o mateřskou školu, sociální byty, nebo revitalizaci rybníka. Vůbec nevíme, jak s dotacemi,“ říká starostka Krasova Monika Baranová. I v Krasově mají zastupitele čtyři ze sedmi a důvod situace podobný. „V zastupitelstvu zůstala jen jedna strana. Byly tu dva subjekty, ovšem nedohodly se,“ říká starostka.

Jen tři platné mandáty mají v Petrovicích. „Dva zastupitelé nesložili slib, k důvodům se nebudu vyjadřovat,“ komentovala dosavadní starostka Petrovic Ilona Biličková. Dodala, že pozastavení projektů obci zatím nehrozí, více ukáže čas.

Žádný zastupitel z pěti nezbyl Slezským Pavlovicím, obec ještě čeká na vyjádření jednoho náhradníka. Na vyřešení situace a řádný rozpočet si obce zřejmě počkají až půl roku. „Termín nových voleb neznáme, mám zatím jen odhad, že by mohly být někdy v dubnu,“ nastínila starostka Lenka Drozdová.