Seznam uchazečů o pozici primátora Pardubic je hotový

  14:54
Komunální volby se v Pardubicích zúží na boj ANO proti zbytku stran. Primátor Martin Charvát si je vědom, že to nejtěžší ho čeká až po sečtení hlasů.

Kdo se zabydlí v kanceláři primátora na Pernštýnském náměstí, bude jasné po podzimních komunálních volbách. | foto: Jaroslav Hubený

Už poměrně dlouho se nestalo, že by nějaký primátor Pardubic obhájil svou pozici. Naposledy se mohl radovat v roce 2002 Jiří Stříteský z ODS. Pak už vždy platilo, že po jediném funkčním období se musel šéf radnice sbalit a odejít.

O rozbití této linie se letos pokusí primátor a lídr hnutí ANO Martin Charvát. Ten si je vědom role hlavního favorita, ale zároveň upozorňuje na to, že ho nečeká snadná obhajoba primátorského řetězu.

„Podívejte se, co se nám stalo při krajských volbách, když jsme jako vítězové museli do opozice. V Královéhradeckém kraji se pak proti ANO domluvili všichni během pár hodin. Klidně se tady může stát něco podobného,“ uvedl Charvát.

Jeho obavy jsou částečně na místě. Vstup Babišovy strany na radnici byl v roce 2014 až příliš razantní. Politici se rychle dostali do sporů s úředníky a hlavně pak se zástupci opozice. Už tak dost vypjaté vztahy dostaly zabrat ve chvíli, kdy radní nepustili oproti zvyklostem opozičníky do dozorčích rad městských firem.

„Doufám, že Martin Charvát nebude pokračovat ve funkci primátora. Nelze řídit radnici jako firmu,“ uvedl třeba opoziční zastupitel za Pardubáky Aleš Klose.

Právě zmíněné místní sdružení v čele s Františkem Brendlem se stalo největším kritikem práce radních. Otázka ale je, co to koalici ve složení Pardubáci, Starostové a Patrioti ve volbách přinese.

„Rádi bychom ve volbách získali dvouciferný výsledek ideálně blízko k 15 procentům. To by nám dalo šanci být u rozdávání karet,“ řekl Brendl.

Možná i vliv blížících se voleb a výsledky koaličních jednání po krajských volbách zapříčinily, že politici z hnutí ANO v posledních dvou letech výrazně ubrali na urputnosti svých veřejných výstupů. Tím rozhodně zvětšili svůj koaliční potenciál.

Pelikán: Koalice se tvoří až po volbách

Po odchodu bývalé primátorky Štěpánky Fraňkové do vedení pardubické nemocnice se třeba výrazně zlepšily vztahy s jejím Sdružením pro Pardubice. To do voleb povede šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán, který je zároveň jediným šéfem městské firmy z řad opozice, který přestál nástup hnutí ANO do čela radnice.

„Odmítám, že bychom byli s primátorem na něčem domluveni, jak hlásí po městě kolegové z dalších stran. Koalice se vytvářejí po volbách,“ řekl Pelikán.

Jako téměř jasné se zdá, že jedno z hlavních slov u povolebního vyjednávání bude mít Karel Haas z pozice lídra ODS. A to ze dvou důvodů - jednak modrá strana zřejmě dostane slušný počet hlasů a hlavně akurátní, spořádaný a vždy dobře připravený Haas může být pro ostatní lídry dobrým kompromisem na pozici nového primátora Pardubic.

Kandidáti na primátora

Martin Charvát, lídr ANO, šance: 50 procent

Stávající primátor je hlavním favoritem voleb. A to ne ani snad kvůli tomu, že by se mu poslední čtyři roky extrémně povedly, jako spíše proto, že Babišovo hnutí je stále hegemonem na české politické scéně.

Karel Haas, lídr ODS, šance: 22 procent

Že by modrá strana přeskočila ANO, se předpokládat nedá. Ovšem právník Haas může sehrát roli politika, na kterém se shodne nejvíce stran. Pokud ANO nevyhraje drtivě, šance ODS na primátora bude slušná.

Tomáš Pelikán, lídr SPP, šance: 13 procent

Dlouholetý šéf dopravního podniku je v podobné situaci jako Haas. I on může znamenat slušný kompromis v koaličních vyjednáváních. Ovšem ODS se momentálně jeví v Pardubicích jako silnější strana.

František Brendl, lídr Pardubáků, Patriotů a Starostů, šance: 7 procent

Bývalý náměstek primátorky stojí v čele koalice, která může být překvapením voleb. Ovšem jasné je, že ostrý kritik Charváta bude potřebovat k případnému zvolení dost přes 15 procent.

Jakub Rychtecký, lídr ČSSD, šance: 5 procent

Stále velmi mladý náměstek primátora má před sebou těžký úkol. Strana zažila v posledních čtyřech letech rozkol na místní i celostátní úrovni a čeká ji nesnadný boj o každé procento hlasů. Favoritem voleb není.

Ludmila Ministrová, lídr TOP 09, lidovců a Nestraníků, šance: 3 procenta

Jediná žena mezi jedničkami kandidátek bude nejspíše šťastná, pokud se jí povede dovést uskupení do zastupitelstva. Muselo by dojít k mnoha zvratům, aby nakonec brala post primátorky.