Lídr Pardubáků Brendl vytáhl proti ANO, radniční koalice drží spolu

  15:38
Sdružení Pardubáci a Piráti oficiálně oznámili tvorbu koalice všech stran kromě ANO a komunistů. Nezahálí však ani primátor Martin Charvát a hledá plán B, kdyby mu nevyšla jednání s ODS. Zdá se, že by se mohl domluvit s Piráty.

Lídr Pardubáků František Brendl sleduje výsledky voleb. | foto: Michal Klíma

Povolební situace v Pardubicích je dramatická a mění se každou minutou. Momentálně se proti sobě formují dva silné bloky. Jeden tvoří primátor a lídr vítězného hnutí ANO Martin Charvát se 13 mandáty, který se navíc může opřít o tři lidi z Koalice pro Pardubice a dva sociální demokraty. Tedy o stávající radniční koalici.

Ve středu se mu veřejně postavili Pardubáci společně a Piráti, kteří mají dohromady devět křesel v 39členném zastupitelstvu.

Cílem obou táborů je získat pro sebe Karla Haase z ODS a jeho sedm mandátů. 

„Spouštíme oficiální vyjednávání o duhové koalici, kterou by měly tvořit všechny strany kromě ANO a KSČM,“ uvedl lídr Pirátů Ondřej Karas

„První společnou schůzku máme v plánu se všemi oslovenými stranami ve čtvrtek v 18 hodin. Pevně věřím, že se na ní posuneme směrem ke kýženému cíli, tedy společné koalici,“ doplnil první muž Pardubáků František Brendl.

Brendl se bude za každou cenu chtít vyhnout koalici s ANO

Zejména Brendl je hnacím motorem druhové koalice. Jeho averze vůči primátorovi Charvátovi a Babišově hnutí je dobře známá, a Brendl tak bude ochoten dělat velké ústupky, jen aby koalici bez ANO vyjednal.

Výsledky komunálních voleb v Pardubicích najdete zde

Jenže to nebude vůbec snadné. Například první žena Koalice pro Pardubice Ludmila Ministrová tvorbu duhové koalice tvrdě odmítla. „Držíme se radniční koalice s ANO a ČSSD. Na jednání svolané panem Brendlem ani nepůjdu,“ řekla jasně Ludmila Ministrová z TOP 09.

Důležitý muž Karel Haas z ODS si zatím zachovává odstup a říká, že bude jednat s oběma tábory. „V jednání mi jde o tři klíčové věci - o programový průnik, dohodu na personálním obsazení vedení města a zapojení opozice. S kým na těchto třech věcech najdu shodu, s tím budeme vládnout,“ řekl Karel Haas.

Nicméně je zjevné, že se začátek jednání s ANO hrubě nevyvedl. Haas po pondělní schůzce odcházel z primátorovy kanceláře značně rozladěn. Ani sám Martin Charvát není z debat s ODS nijak nadšený.

„ODS má na nás tak velké personální požadavky, že nejsem schopen o nich rozhodnout sám. Dnešní jednání s ODS jsem zrušil a zítra se musím poradit s kolegy na klubu, jak dál,“ uvedl včera Charvát, který začal usilovně hledat plán B a zřejmě ho našel u Pirátů. 

„Máme s nimi velkou programovou shodu, budeme tak jednat dál s Piráty i ODS. Máme k dispozici s KpP a ČSSD 18 hlasů, takže musíme najít ještě jednoho partnera,“ dodal Martin Charvát.

Čilý kontakt s ANO včera trochu nepochopitelně právě na tiskové konferenci k duhové koalici potvrdil i lídr Pirátů Ondřej Karas. „Už v neděli večer nám pan Charvát řekl, že vlastně není o čem jednat, že v pondělí večer uzavře koalici s ODS, SPP, KpP a ČSSD. To se však nepovedlo, a tak nás znovu oslovil a ve středu ráno jsme s ním znovu jednali a zjistili jsme, že máme slušnou shodu na programu,“ řekl Karas, který tak situaci dál notně zamotal. „Ale v přípravě duhové koalice jsme o dost dál,“ rychle dodal Karas, který začíná mít klíčovou roli.