Vítězné ANO v Olomouci rýsuje silnou čtyřkoalici, ČSSD míří do opozice

  4:14,  aktualizováno  17:50
I po poměrně bouřlivém úterý zůstává v Olomouci na stole pouze jediná varianta nové koalice, a to vláda vítězného ANO s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Šanci na místo v koalici si výrazně snížili Piráti a Starostové i hnutí ProOlomouc, kteří potvrdili informace, že zvažují také domluvu koalice bez ANO. Ostatní strany s takovou možností ovšem nepočítají.

Oslavy v olomouckém volebním štábu ANO, které nakonec získalo 26,7 procenta hlasů a 14 mandátů ze 45, vystřídalo okamžité zahájení prvních povolebních jednání, kterých se za stranu mimo jiné účastní lídr Miroslav Žbánek. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Základem pro - v úterý v podvečer nejpravděpodobnější - vládu daly schůzky z pondělního večera, kdy se zástupci jednotlivých stran střídali při druhém několikahodinovém kole jednání ve štábu ANO.

Jako první dorazili zástupci takzvaného Dvojbloku, který v sobotu v noci po sečtení výsledků vytvořili zástupci společné kandidátky Pirátů+STAN a lidé z hnutí ProOlomouc. Celkem disponovali dvanácti mandáty.

„Především jsme se chtěli zorientovat v tom, jakou mají vyjednávací pozici a další představu,“ uvedl v pondělí v noci lídr ANO a s největší pravděpodobností nový olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Navzdory spojenectví ve Dvojbloku se však podle něj ProOlomouc a Piráti se STAN na některých věcech přímo na noční schůzce s ANO neshodli. Navíc měli, byť drží dohromady o dva mandáty méně než vítěz voleb, požadovat většinu v radě.

První kolo jednání

„Ukončili jsme to. Pokud nevíme, za jakých podmínek jednáme, tak další jednání s Dvojblokem jako takovým pro nás nemá smysl. Obávám se, že bychom se nikam neposunuli,“ uvedl Žbánek.

Po dvojbloku přišla na řadu ODS. S ní a jejími pěti zastupiteli naopak Žbánek budoucí koalici nevyloučil. A to i přesto, že připustil, že se názory občanských demokratů a ANO v poměrně zásadních věcech rozcházejí.

„Nicméně jsme se dohodli, že budeme dál jednat a hledat kompromis. Uvědomujeme si, že s někým koalici sestavit musíme. I oni mají zájem s námi do koaličního projektu jít. Jen musíme vyladit některá témata a představy o jeho budoucím fungování,“ popsal Žbánek.

K největší shodě jeho hnutí v pondělí v noci dospělo s dalším adeptem na podíl v koalici, a to s KDU-ČSL. „Tady si umím představit, že pokročíme do další fáze jednání,“ řekl lídr ANO, které v Olomouci drží 14 mandátů.

Nová koalice by obsadila 26 křesel z celkových 45

Po lidovcích, jimž patří čtyři mandáty, dorazil do olomouckého sídla ANO vyjednávací tým hnutí spOLečně. To krátce před volbami založil a sponzoroval ředitel přerovského exekutorského úřadu a sběratel umění Robert Runták. Ve volbách získalo tři křesla.

U spOLečně si Žbánek pochvaluje, že dorazili s jasnou ucelenou představou o případné budoucí spolupráci. „Dohodli jsme se, že si při tomto naprosto jasném přístupu umíme možnou koaliční spolupráci představit,“ dodal Žbánek.

Případné spojenectví ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně by tak v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu drželo pohodlnou většinu 26 mandátů.

Naopak do opozice za KSČM a SPD s SPOZ míří po pondělní noci ČSSD. Strana, jejíž primátor a ministr kultury Antonín Staněk stojí v čele končící olomoucké koalice, získala o víkendu ve volbách pouhé dva mandáty.

„S ohledem na to, že jejich koaliční angažmá nebylo kompatibilní s představami jednotlivých subjektů, a s ohledem na jejich dva mandáty, jsme se rovnou dohodli, že další jednání nemají smysl. Nenašli bychom formát koaličního uspořádání, matematicky by to po těch předchozích schůzkách nevycházelo. S tímto jsme se rozešli,“ doplnil Žbánek kolem jedenácté hodiny večer.

Druhý den vyšly najevo informace o domlouvání koalice bez vítěze

Hned v úterý dopoledne rozvířilo dění na politické scéně Žbánkovo vyjádření o tom, že už ANO nemá zájem pokračovat v jednání s ProOlomouc a jeho lídrem Tomášem Pejpkem.

„Potvrdila se nám informace, kterou jsme měli už před tím, že paralelně s oficiálním, médii sledovaným a z naší strany transparentním jednáním o koalici probíhají jednání, kterých se účastní zejména zástupci Dvojbloku a pan Pejpek, a to o možném vzniku koalice proti ANO, jakési antibabišovské olomoucké koalice,“ popsal Žbánek.

Hnutí ProOlomouc by tak nejraději poslal do opozice především proto, že podle něj na poslední společné schůzce zástupci ProOlomouc uvedli, se kterými stranami a se kterými jejich představiteli spolupracovat nechtějí.

„Při spolupráci s námi by to pro ně bylo nepřekročitelné, ale současně s nimi jednali a řekli si o post primátora. Takové jednání je pro nás nepřijatelné pro formování jakéhokoliv koaličního projektu,“ doplnil Žbánek.

ProOlomouc s Piráty svolali mimořádnou tiskovou konferenci

Dvojblok zareagoval ve 14 hodin svoláním tiskové konference. Jeho zástupci argumentovali tím, že usilují o koalici nezaložené na minulosti. Na pondělních jednáních s ANO proto navrhli koalici složenou z ANO, Prolomouc, Pirátů a STAN a také z KDU-ČSL.

„Tato koalice by jednak reflektovala přání po změně v olomoucké politice, pohodlnou většinu 30 hlasů i určitou míru kontinuity v řízení města. ANO na jednání nereflektovalo ani návrh koalice s Dvojblokem, ani nový návrh. Na naše programové priority na jednáních prakticky nedošlo,“ uvedl lídr Pirátů Hynek Melichar.

Je přesvědčený, že koalice založená na ANO a ODS nepřinese v Olomouci změnu politického stylu.

Vzápětí Pejpek oznámil, že už Piráti a ProOlomouc nebudou postupovat jako Dvojblok, ale samostatně. „Ale se vzájemnou podporou. Budeme usilovat o to, aby jeden z nás nahradil v budoucí koalici ODS,“ dodal Pejpek.

Po dotazu MF DNES posléze potvrdil, že se o případné vládě bez ANO jednalo.

„Jako druhý a třetí nejsilnější subjekt v těchto volbách si ponecháváme právo jednat o budoucích koalicích podle vlastního uvážení. Pokud se jednání s hnutí ANO vyvíjely podle nás pomalým nekonkrétním tempem, tak jsme samozřejmě jednali i s dalšími subjekty,“ potvrdil lídr ProOlomouc.

Melichar posléze odmítl, že by na jednání s ANO dorazili bez jasných a navzájem sladěných požadavků.

„Přišli jsme velmi dobře připraveni, měli jsme připravené lidi na pozice případných náměstků, byli jsme dobře připraveni na konkrétní jednání o konkrétních věcech. Nicméně to jednání je řízené ANO a šlo trochu jiným směrem a bylo stále velmi obecné. Za tu zhruba půlhodinu jsme se ke konkrétním věcem vůbec nedostali,“ vylíčil Melichar.