Minule vybírali v Litvínovicích ze čtyř kandidátek, teď dostali jen jednu

  10:20
Jednoduchou volbu mají letos lidé v Litvínovicích u Českých Budějovic, kde se o posty v devítičlenném zastupitelstvu ucházejí politici jen na jedné kandidátce. Jedničkou SNK - postupný rozvoj obce je opět starostka Alena Nováková, která je v čele radnice už dvacet let.

V Litvínovicích mají lidé na výběr jen jednu kandidátku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Je to překvapivé, protože v předchozích dvojích komunálních volbách si mohlo na 1 900 zdejších voličů žijících ve třech osadách - Litvínovice, Šindlovy Dvory a Mokré, vybírat ze čtyř kandidátek. A v roce 2002 dokonce ze sedmi, tehdy postavili šest kandidátek nezávislí a jednu ODS.

Předsedkyně volební komise z největšího okrsku na litvínovické radnici Marie Andrejčenková míní, že jediná kandidátka může řadu lidí od voleb odradit.

„Litvínovický volební okrsek měl vždycky nejvyšší volební účast, protože tu jsou tři satelity, je tady hodně mladých lidí, kteří mají zájem o budoucnost života v obci. Minule byla účast 70 procent, nyní očekávám tak 30 procent,“ odhadovala Andrejčenková v pátek krátce po otevření volební místnosti, i když od začátku se tam stále střídali voliči.

Jednou z prvních příchozích byla i podnikatelka Květoslava Uhlířová. „Trochu mě zarazilo, že je jediná kandidátka, ale pak jsem k volbám šla, protože jsem spokojená, jak tito lidé obec vedou,“ uvedla.

Ostatně i tady voliči přicházejí do moderního víceúčelového domu, který vznikl v tomto volebním období na návsi místo někdejšího obytného domu, který v roce 2002 vážně poškodily povodně. Kromě obecního úřadu tu mají zázemí i hasiči, knihovna a školka. Navíc na přilehlém pozemku obec vybudovala dětské hřiště.

Volby 2018

A v podobných moderních prostorách volí i obyvatelé v Šindlových Dvorech. Státní vlajka nad vstupem je zve do nově vybudovaného druhého stupně zdejší základní školy.

„Toto zastupitelstvo udělalo kus práce a myslím, že v tom bude pokračovat. Proto mi vůbec nevadí, že máme jen jednu kandidátku,“ podotkl Václav Šebek, který sem přišel volit s manželkou Annou.

Absence výběru nevadila ani manželům Růženě a Arnoštu Oupěchovým. „Podle mě to znamená, že se staré zastupitelstvo o obec staralo dobře. Takže vlastně žádní oponenti nejsou, nebo poznali, že by neměli asi šanci,“ řekl Oupěcha.

Dlouholetou starostku ale nezájem o řízení obce zaskočil. „Uvítala bych víc kandidátek, aby lidé měli z čeho vybírat. Myslím si, že stálí lídři už zestárli, ale byli tu i šikovní mladí zastupitelé z jiných sdružení, a těm se asi nepodařilo sestavit další kandidátku,“ sdělila 64letá Alena Nováková.