Vojenské legendy Svoboda i Píka. Památník v Hrabyni oslavuje armádní sbor

  8:40
Z Buzuluku do Prahy, ale bez někdejšího politického balastu. Památník 2. světové války v Hrabyni na Opavsku připravil novou výstavu mapující historii 1. československého armádního sboru.

Vedoucí Památníku II. světové války v Hrabyni Kamila Poláková a vpravo dobová uniforma zdravotnice | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Letos si připomínáme 75 let od vzniku sboru,“ vysvětlila výběr vedoucí památníku Kamila Poláková.

Expozice nemapuje jen známé bitvy u Sokolova, Kyjeva, Dukly nebo Ostravsko-opavskou operaci, ale odkrývá i životní příběhy nebo co se dělo v době, kdy se neválčilo.

V popředí zůstávají vůdčí osobnosti Ludvík Svoboda a štítinský rodák Heliodor Píka, kterého čtyři roky po válce komunisté popravili.

Tvůrcům výstavy se podařilo navázat kontakty i s potomky některých členů armádního sboru.

„Svobodova dcera Zoe Klusáková nám půjčila například uniformu zdravotnice Anny Rusinové Fantlové, díky vnučce tankisty Bedřicha Opočenského máme i jeho uniformu. Spolupracujeme také s Vojenským historickým ústavem,“ přiblížila Poláková.

Mezi nejvzácnější exponáty patří Píkova osobní zbraň Walther PPK, kterou vykopali až v roce 2009. Zbraní je k vidění mnohem více, stejně tak různých dokumentů.

„Zaměřili jsme se i na národnostní složení, což bude pro mnohé překvapivé. Už je poměrně známo, že podstatnou část sboru tvořili například Volyňští Češi, ale méně se ví o značné účasti Židů,“ prozradila vedoucí památníku.

Výstava se také zmiňuje třeba o nejlepší odstřelovačce Marii Ljalkové Lastovecké nebo veliteli dělostřelectva Antonu Droppovi.

Vernisáž se koná ve čtvrtek v 17 hodin, vystoupí na ní známý kytarový virtuos Štěpán Rak. K výstavě má totiž hodně osobní vztah.

Jeho matkou byla zdravotnice sboru Vasilina Slivka, jenže dítě musela opustit a už se k němu nedostala. Hocha se ujali manželé Rakovi a později ho odmítli vrátit.

Výstava ve správní budově památníku potrvá do konce listopadu. Součástí je i výstava 26 akvarelů výtvarnice a spisovatelky Ivy Hoňkové ze Studénky, která se ve své tvorbě věnuje především tématice letadel z období II. světové války.

Autor: