Chemici cvičí pod uměle vyvolávaným stresem, komunikují spolu tajnými kódy

  13:24
Stres, nevyspání, přísní velitelé a často se měnící situace na bojišti patří k současnému mezinárodnímu cvičení armádních chemiků na Liberecku a Děčínsku. Právě všudypřítomný tlak odkrývá chyby a nedostatky v práci velitelského štábu a jednotek.

„Ve skutečném bojovém nasazení by mohly být osudové,“ říká plukovník Karel Navrátil, velitel libereckého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Velitelský štáb se při cvičení s názvem Yellow Cross rozvinul v libereckých kasárnách, vojenské jednotky obsadily výcvikové prostory v Tisé na Děčínsku a v Liberci - Radčicích.

„Máme docela dost nových vojáků a mezinárodní cvičení je skvělá příležitost, aby za poměrně krátký čas získali spoustu nových dovedností,“ dodává Navrátil.

„Do cvičení jsme zapojili dvě roty našich vojáků a desítky kusů techniky. Necvičí ale naráz, jedna rota byla v akci nepřetržitě od předminulé neděle do pátku. Potom ji vystřídala druhá.“

Důstojníci se s jednotkami dorozumívají tajným kódem

Velitelský a řídící štáb tvoří zhruba 60 vojáků z Česka, Velké Británie, Kanady, Polska, Dánska a Litvy. S jednotkami v terénu se štábní důstojníci dorozumívají tajnými kódy a přes videobránu. Yellow Cross se koná v Česku už posedmé.

V libereckých kasárnách sídlí velitelství protichemické brigády pro alianční Spojenecký sbor rychlé reakce (ARRC).

„Kromě zkušeného velitele Karla Maliny v něm působí další tři čeští armádní chemici a jeden Brit. To, že máme v Liberci tak důležité velitelství, ukazuje na ojedinělé schopnosti českých armádních chemiků,“ tvrdí Navrátil.

Na cvičení dorazil do libereckých kasáren francouzský generál Germain Barrau, náčelník operačního odboru ARRC. „Jako velitel vím, co musí vojáci dělat, ale tady uvidím i detaily,“ uvedl Barrau.

Vojáci řeší úniky chemických látek či útoky bojovými látkami

Podle Maliny zvládají jednotky v Tisé a Radčicích a důstojníci z velitelského štábu až deset nasimulovaných incidentů za dopoledne. Jde hlavně o neúmyslné úniky chemických látek, útoky bojovými otravnými látkami nebo přepady provedené nepřítelem.

Ve středu předváděli vojáci i v kasárnách, co udělají, když objeví laboratoř na výrobu otravných látek.

„Trvá několik let, než se voják naučí bezvadně pracovat s detekčními přístroji,“ prohlásil velitel odběrného týmu nadporučík Petr Svítil.

Česko-britské velitelství pro armádní chemiky existuje v Liberci již více než deset let. V rámci ARRC zastřešuje ochranu proti zbraním hromadného ničení. Při opravdovém bojovém nasazení by velelo přiděleným speciálním jednotkám.