Stížnost na odložení vyšetřování převodu zlínských vodáren je zamítnutá

  7:40
Akcionáři zlínských vodáren neuspěli se stížnostmi proti odložení vyšetřování nejasností kolem převodu podniku na Moravskou vodárenskou a jeho dalšího fungování.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Loni na jaře policie odložila vyšetřování problematického převodu Vodovodů a kanalizací Zlín (VaK Zlín), jejímiž akcionáři jsou především města a obce, na firmu Moravská vodárenská, která je součástí koncernu Veolia.

Podle ní nedošlo k podvodu či porušení povinnosti při správě cizího majetku. Právě toto trestním oznámením požadovali prověřit někteří akcionáři vodáren – města Otrokovice a Fryšták, obec Želechovice a společnost Compas Capital Consult Radka Novotného.

Proti odložení si podali stížnosti, s nimi však neuspěli. S tou poslední nedávno Novotný narazil u zlínské pobočky krajského státního zastupitelství v Brně.

„Stížnost jsme zamítli jako nedůvodnou,“ potvrdil mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Nespokojeným akcionářům vadí, že VaK Zlín v roce 2004 zčásti koupila a získala do provozování na 30 let Moravská vodárenská, čímž si zajistila značné zisky a lidem se zvedla cena vody.

Vrchní soud v Olomouci na podzim 2016 ale rozhodl, že valná hromada vodáren, na které se prodej části podniku schvaloval, byla neplatná a byly obejity stanovy podniku i zákon (viz též Soud rozsekl spor o vodu ve Zlíně. Chybovala radnice, banka a Veolia).

„Rozhodnutí policie jde proti verdiktu soudu. Takže buď má pravdu policie, nebo soudci,“ reagoval Novotný.

Případ dozorovala žalobkyně Andrea Kalinová z Okresního státního zastupitelství ve Zlíně. „Policejní orgán se případu věnoval podrobně,“ sdělila Kalinová.

Nespokojení akcionáři se nevzdávají

Novotný si proti postupu policie podal nejprve stížnost k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně, které ale podnět podle zákona poslalo zpátky do Zlína. Opět k rukám Kalinové. Ta Novotného stížnost zamítla, „neboť byla podána osobou neoprávněnou.“

Podle státní zástupkyně i policie totiž není Novotný poškozený, stejně jako města a obce, jež podávala trestní oznámení. S tím akcionáři nesouhlasí. Novotný se proto ještě obrátil na brněnské krajské státní zastupitelství, aby prověřilo postup toho zlínského. Ani tam ale nepochodil.

„Rozhodnutí mě nepřekvapilo, obě státní zastupitelství se vzájemně kryjí. Smířit se s tím však nehodlám,“ uvedl Novotný.

Chce získat odůvodnění o odložení případu a pak se podle svých slov obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů, ministra spravedlnosti, případně na Evropský soudní dvůr.

Policie na dotazy MF DNES odpověděla velmi stručně s tím, že vyšetřovatelé s rozhodnutím soudu pracovali.

„Prověřování skončilo usnesením o odložení věci po vyhodnocení důkazů, jak jednotlivě, tak ve vzájemných souvislostech,“ konstatovala mluvčí zlínské krajské policie Lenka Javorková.

Slibované dotace nepřišly

Podle nespokojených akcionářů mohlo dojít k podvodu slibem tehdejšího vedení vodáren a Moravské vodárenské, že díky tomuto modelu fungování se snadněji dosáhne na evropské dotace na opravu kanalizací a čističek. Opak byl však pravdou.

Do VaK Zlín od té doby nepřitekla ani jedna dotační koruna z Bruselu. Také se brzy výrazně zvedla cena vody, přestože bylo slibováno, že to bude jen o inflaci. Zdražování se zastavilo až letos, kdy její cena o korunu klesla.

„To, že případ policie odložila, je zvláštní. Akcionářům vznikly škody, znehodnotil se jejich podíl, zisky plynou jinam,“ postěžoval si starosta Želechovic Michal Špendlík.

Kritikům také vadí, že složitý případ o rozsahu 15 tisíc stran nejprve delší dobu vyšetřoval jeden kriminalista, poté ho ale převzal jiný, který věc za pár měsíců odložil.

„Konzultovali to spolu, šlo o pracovní neschopnost kvůli zdravotní indispozici,“ řekla žalobkyně Kalinová.

Primátor uvítal, že policie uzavřela minulost

Zlínský primátor Miroslav Adámek naopak uzavření vyšetřování vítá a považuje ho za definitivní. „Jsem strašně rád, že policie uzavřela minulost a můžeme za ní udělat tlustou čáru,“ prohlásil Adámek.

Podobně to vidí vedení VaK Zlín a Moravské vodárenské.

„Policie by jistě věc neuzavřela jako nedůvodnou, pokud by si po několikaleté práci a vyhodnocení velkého množství podkladů nebyla jista, že se žádná trestná činnost nestala,“ řekl předseda představenstva VaK Svatopluk Březík.

„Loni bylo policií odloženo celkem třináct trestních oznámení, která byla na společnost VaK Zlín podána v průběhu minulých let některými jejími akcionáři,“ doplnil.

„Celou věc vnímáme jako uzavřenou,“ podotkl ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard.

Autor: