Vodárna Plzeň bude patřit městu. Stamilionový obchod schválili zastupitelé

  16:10
Město Plzeň vykoupí od francouzské společnosti Veolia více než 98 procent akcií vodárny. Mimořádnou transakci za zhruba 700 milionů korun schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo. Od 12. ledna 2016 tak bude Vodárna Plzeň fungovat v režii města.

Jednání Zastupitelstva města Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Obchod, který už v dubnu 2010 vyjednal se zástupci Veolie bývalý primátor Plzně Pavel Rödl, prošel ve čtvrtek zcela hladce. Pro odkup 98,3 procenta akcií hlasovalo všech 46 přítomných zastupitelů.

Důvodem pro odkup akcií byla především snaha radnice získat velké evropské dotace na vodárenskou infrastrukturu.

Město nutně potřebovalo ukončit smlouvu na pronájem vodárenské infrastruktury, kterou měla Vodárna Plzeň - vlastněná Veolií - provozovat do roku 2017. Pravidla pro evropské dotace totiž připouštěla smlouvu pouze do roku 2015. Proto bylo zapotřebí dohodnout zkrácení.

Zástupci francouzské firmy na to v dubnu 2010 kývli s podmínkou, že město koupí více než 98 procent akcií. Radnici se na základě toho potom podařilo získat z dotací stovky milionů na rozšíření čistírny odpadních vod, na Úslavský kanalizační sběrač, navazující kanalizační řady nebo na modernizaci úpravny vody.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD ujišťuje, že radnice nepočítá s tím, že by v souvislosti s investicemi města do vodárenství výrazněji rostla cena vody. Zvyšování sazeb by nemělo překročit míru inflace.

Cena se ještě může měnit, ale nepřekročí 709 milionů

Zastupitelé napříč politickým spektrem převzetí vodárny městem schvalují. Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS tvrdí, že je to pro město výhodný obchod. „Těch sedm set milionů je v posudku vypočítaná hodnota 98,3 procenta akcií. Cena se ještě může měnit, tak si po 1. lednu 2016 uděláme další znalecký posudek a dostaneme se ke konečné ceně, která nesmí být vyšší než 709 milionů,“ vysvětlil Šindelář.

Náměstek upozornil, že si město koupí veškerá aktiva firmy a například na účtech Vodárny Plzeň je dnes podle Šindeláře přes 300 milionů korun.

„I to si kupujeme. A zbytek jsou například smlouvy na provoz infrastruktury, za které se vodárně platí. V rámci posouzení aktiv se počítalo i s pohledávkami nebo hmotným majetkem,“ konstatoval.

Šéf opozičního klubu zastupitelů TOP 09 Michal Vozobule řekl, že jeho strana převzetím Vodárny Plzeň souhlasí. „Dlouhodobě to podporujeme. K našim prioritám patří, aby se tento přirozený monopol vrátil do rukou města,“ sdělil Vozobule.

Kromě plánovaného převzetí vodárny už má město ve své režii i svoz komunálního odpadu, který od září převzalo od soukromých firem. Vlastní také Plzeňskou teplárenskou a Dopravní podniky.

Autoři: ,