Rozbitá hlava, vyčerpání, epilepsie. Opilí vodáci jsou postrachem lékařů

  9:04
Nikdy neměli vodáci na Vltavě lepší servis než v poslední době. Kvalitní lodě, mapky jezů i se značkami na řece, aplikace na sjíždění jezů v telefonech. Přesto zůstávají postrachem záchranářů i lékařů českokrumlovské nemocnice.

Lékaři v krumlovské nemocnici ošetří ročně spoustu úrazů, které jsou následkem splouvání nejoblíbenější české řeky. | foto: David Peltán, MAFRA

Romantické splouvání Vltavy se v okamžiku proměnilo v boj o život pro vodáka, který zůstal zaklíněný pod jezem u Větřní na Českokrumlovsku. „Měl velké štěstí, že ho z vody vytáhli lidé, kteří mu poskytli dobrou pomoc ještě před naším příjezdem. Kdyby se to nestalo, neměl šanci přežít,“ uvedla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.

Zdravotníkům se pak podařilo obnovit jeho základní životní funkce a předali ho do péče lékařů ARO v českokrumlovské nemocnici. Na tomto zatím nejvážnějším zranění letošní vodácké sezony se podle Kafkové vzácně nepodepsal alkohol. „Vodák nebyl opilý, byla to nešťastná náhoda,“ sdělila.

Záchranáři i lékaři mají před sebou období největšího náporu, kdy je Vltava plná lidí. Dva státní svátky spojené s víkendem přitáhnou na řeku až desetitisíce turistů a po zkušenostech z předchozích let nikdo nevěří, že všichni dojedou do cíle bez úhony.

U zranění je nejčastěji alkohol

Lékaři v krumlovské nemocnici ošetří každoročně spoustu úrazů, které jsou vzniknou při splouvání nejoblíbenější české řeky. A statistiky jsou neúprosné - většinu zranění utrpí vodáci, kteří holdovali alkoholu.

Nezřídka ho požijí opravdu hodně, protože plavba po řece nevyžaduje tolik koncentrace jako například řízení automobilu. Vodáci však přehlížejí, že skutečné riziko není ve srážce s jinou lodí, ale zcela jinde.

„Takzvaní milovníci vodního sportu jsou celý rok chráněni před slunečními paprsky smogem ve městech, aby pak na vodě s hlavou odkrytou a tělem vystaveným slunci hrdinně zdolávali jedno pivo za druhým. V mezičase pak přidají tvrdý alkohol a někteří i drogy,“ popsal ředitel krumlovské nemocnice Jindřich Florián.

Bezstarostná dovolená na vodě se pak může rychle změnit v nečekané potíže. „Hospitalizujeme vodáky s prvním epileptickým záchvatem v životě, zběsilým zvracením, absolutní vysláblostí a až život ohrožující dehydratací,“ sdělil Florián.

Zatímco tito pacienti končí na interně, jiné přivážejí záchranáři na chirurgii. „Často jsou to úrazy hlavy, když opilí vodáci vypadnou z lodě,“ podotkla Kafková.

Loni zachraňovali několik turistů ze zahraničí

Další ohroženou skupinou jsou Asijci. Ti sice podle lékařů na vodě alkohol nepijí, ale podnikají plavby na vypůjčených raftech. Vodáctví jim při pohledu na Vltavu plnou plavidel připadá jako dobrý zážitek, přestože sami neumějí plavat a postrádají základní znalosti ovládání lodi a pohybu na řece.

„Letos jsme zatím nezaznamenali žádný případ, ale loni se asijští turisté opakovaně topili na krumlovském jezu. Vyjížděli jsme k pěti či šesti případům, kdy se tam převrátili a topili naráz tři až čtyři zahraniční návštěvníci,“ připomněla mluvčí jihočeské záchranky.

I ti nezřídka končí v rukou zdravotníků krumlovské interny. „Většinou jsou podchlazení. Půjčovny by neměly podcenit přípravu těchto nevodáků,“ myslí si primář interny krumlovské nemocnice Pavel Hausdorf.

Podle předsedy Sdružení půjčoven lodí a kempů na Vltavě Petra Šťovíčka poskytují pracovníci půjčoven svým zákazníkům maximální možný komfort, ale někdy je s nimi těžké pořízení. „Vysvětlujeme jim, co je na Vltavě čeká. Dostávají mapky se všemi jezy, do telefonů si mohou pořídit i aplikaci Vltavy s jezy. Děláme maximum, ale mnoho lidí vám řekne, že jsou zkušení a všechno vám odkývou. Těm se těžko radí,“ vysvětlil Šťovíček.

A pak vyrazí na vodu na nafukovacích raftech, u nichž mají pocit, že jsou bezpečné jako autobus, a klidně míří přes zábrany a značku Stop přímo na jez se zákazem splouvání. „Už si z nich někdy děláme legraci, že natažené lano a značka Stop pro ně znamená Jeď. Přitom Asijci jsou kapitola sama pro sebe. Já je chápu, sám bych se v jejich zemi taky ztratil,“ dodal Šťovíček.

Aby byl výčet úplný, vodáci také tvoří podstatnou část pacientů, kteří v létě přicházejí do krumlovské nemocnice s alergickou reakcí po bodnutí hmyzem. Nejčastěji poté, co se napili limonády nebo piva, v němž byla vosa. Bodnutí v okolí ústní dutiny nebo přímo v ní je podle lékařů nebezpečné a může být i smrtelné.