VIDEO: Přítoky Berounky vysychají. I tak je pro vodáky dobře sjízdná

  10:12
Navzdory vlně veder a sucha zůstávají velké řeky v Plzeňském kraji dobře sjízdné. Před vysycháním přítoků Berounky sice varují vodohospodáři, majitelé půjčoven lodí a vodáci zatím problémy se sjízdností řeky nemají

V těchto dnech je to na řece Berounce obvyklý obrázek. Dopoledne bývají  v kempu v Liblíně dvě až tři desítky vodáků. Někteří už přijíždějí z kempů výše na řece, jiní se na vodu teprve vydávají. První nízký kamenný stupeň projíždějí všichni bez potíží, vody tu teče dost.

„Na Berounku jezdíme s rodinou každý rok. Letos je to samozřejmě trochu jiné, protože v tom horku člověk za den neujede tolik. Ale o to na Berounce myslím ani nejde. Oproti Vltavě je tu klid a mnohem méně lidí. Jen je kvůli menšímu průtoku potřeba projíždět některá místa opatrněji. Využíváme internetové stránky Vodácká navigace. Tam je třeba vidět, které úseky jsou sjízdné pro kanoe, ale pro rafty už ne,“ popsal vodák Petr Čížek.

Majitelé půjčoven zatím nezaznamenali pokles zájmu zákazníků oproti minulým sezonám.

„Podle našich informací je Berounka zatím sjízdná do Roztok u Křivoklátu,“ říká majitel plzeňské půjčovny lodí H2O Pavel Sikyta.

„Berounka je specifická řeka. Pokud vyrazíte od Plzně, první vlak je až v Roztokách. Lidé se tak hůře dostávají zpátky. I proto zde nikdy není tolik vodáků jako na Vltavě či Sázavě,“ doplňuje Sikyta.

Jeho slova potvrzuje i další z provozovatelů půjčoven. „Zájem je velký. Díky vysokým teplotám začala sezona už v červnu. Se sjízdností problémy neevidujeme. Berounka je spíše bahnitá a písčitá, takže i při poklesu hladiny není problém s kameny. Nepříjemná je spíše dlouhá tráva, která se motá do pádel. Lidé ale pochopitelně neujedou tolik co jindy. Jednak je omezuje horko a pak i menší průtok,“ vysvětluje provozovatel půjčovny lodí Dronte v Liblíně.

Doplnil, že na Berounku v těchto dnech často zamíří i vodáci z Ohře nebo Sázavy, kde jsou již se sjízdností problémy.

Přestože si vodáci nestěžují, podle informací ze státního podniku Povodí Vltavy, pod který Berounka a její přítoky spadají, je situace v oblasti vážná.

„Na většině toků povodí Berounky jsou průtoky hluboce pod hodnotami dlouhodobých červencových průměrů. Pohybují se na deseti až třiceti procentech dlouhodobého průměru v tomto období. Jedinou výjimkou jsou některé úseky pod přehradními nádržemi, kde jsou průtoky vyšší, protože se zde tok dotuje vodou z nádrže,“ vysvětluje mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

„Absolutně nejmenší průtok mají Radbuza, Střela, Rakovnický potok a Loděnice. Extrémně nízké přítoky jsou nyní také na přehradních nádržích Hracholusky, Žlutice, České údolí a Klíčava. V povodí Berounky už evidujeme i zcela vyschlé vodní toky, jako jsou například Ratibořský potok nebo horní tok Výrovského potoka. Průtoky na řadě míst jsou tak nízké, že neumožňují odebírat povrchovou vodu,“ pokračuje Roldán.

Fotogalerie

Situace se podle Roldána v nejbližší době nezlepší, spíše naopak. „Co se týče celého území povodí Vltavy, neočekáváme v nejbližších dnech plošné dešťové srážky. Přijít mohou spíše lokální přeháňky a bouřky, které by přechodně hydrologickou situaci v místě mohly zlepšit. Na vodních tocích pod přehradami, kde je možné udržovat minimální zůstatkový průtok, se dá očekávat setrvalý stav jako doposud. Tam, kde ale nejsou vodní díla, ze kterých se dá vodní tok regulovat, můžeme bohužel očekávat zhoršení,“ uzavírá mluvčí.

Provozovatelé půjčoven lodí na Otavě odhadují, že zájem vodáků je oproti minulým sezonám až o 20 procent vyšší.

„Se sjízdností zde až na několik míst problémy nejsou. Letos jsme dokonce půjčili více lodí než v uplynulých letech. Na Otavu jednak míří hodně vodáků z řek, které už nejsou sjízdné a navíc je to podle mého názoru stále oblíbenější řeka. Dokládají to plné kempy i skutečnost, že jsme často vyprodaní,“ vysvětluje Tomáš Mašek z půjčovny lodí Samba.

Autor: